postcd

Jak se liší státní doplatek a příspěvek na bydlení?

na mpsv.cz je uvedeno „Ochrana v oblasti bydlení je řešena v rámci systému státní sociální podpory poskytováním příspěvku na bydlení a v systému pomoci v hmotné nouzi doplatkem na bydlení.“

Odpovědi
ivzez

Podle mne je to srozumitelné už v původním znění,
ale zkusím to trochu zjednodušit:

Příspěvek na bydlení je dávkou státní sociální podpory.
Nárok na něj má domácnost, jíž 30 % (v Praze 35 %)
nestačí na úhradu nákladů spojených s bydlením. Nárok
na příspěvek je ve výši rozdílu mezi zmíněnými 30 (35) %
a tzv. normativními náklady na bydlení.

Při podání žádosti o příspěvek na bydlení je nutné doložit příjmy
všech společně posuzovaných osob za předchozí kalendářní čtvrtletí
a potvrzení o úhradě nákladů na bydlení za stejné období.

Viz příspěvek na bydlení: https://portal­.mpsv.cz/soc/ssp/­obcane/prisp_na_by­dleni
_____

Pokud někomu prostředky ani po přiznání příspěvku na bydlení
nestačí k úhradě nákladů spijených s bydlením, může požádat
o doplatek na bydlení (dávka hmotné nouze).

Doplatek na bydlení: https://portal­.mpsv.cz/soc/hn/ob­cane/bydleni