Larissa

Jak se jmenujou tyto neshody v náboženství?

Omlouvám se, že otázku nedokážu lépe zformulovat, ale jde o to, že existují 2 víry mezi západním a východním náboženstvím, kdy jedno říká, že je Ježíš se dvou osob a druhé, že jen z jedné.
Je to zmatené, vím, ale v tomto se neorientuji a potřebuji si k zápisu vzpomenout na tyto latinská slova, ale nedokážu si je vybavit a nevím, jak to mám napsat do Googlu.

Ne, ne → ani jedno. Má to něco společného velkým schizmatem, ale já potřebuji ty latinská slova, která označují rozdíly ve víře ohledně toho, jak Ježíš Kristus přišel na svět.

Nejlepší odpověď
ratava

Jsou to monofyzité (Ježíš je Bůh) a diofyzité (Ježíš je Bůh a člověk)?
Nebo filioque?

Klauzule filioque byla a stále je sporem v církvi v souvislosti s Duchem Svatým. Otázka je, „z koho pochází Duch Svatý: z Otce nebo z Otce a Syna?“ Slovo filioque znamená v latinčině „a syn“. Jde o „spor filioque“ protože slovní spojení „a syn“ bylo dodáno k Nicejskému Vyznání označujíc že Duch Svatý pochází z Otce „a Syna“. Na toto téma bylo tolik sváru, že to nakonec dovedlo k rozkolu mezi Římskokatolicou a Východní Ortodoxní církví v roce 1054. Obě církve jsou stále v tomto sporu.

http://www.or­thodoxia.cz/the­olog/filioq1.htm
http://www.got­questions.org/Ces­ky/klauzule-filioque.html

Další odpovědi
annas

Otázka je opravdu nepřesně formulovaná. Životem Krista se zabývá křesťanství, ale i filozofie. Těžko říct, co máte přesně na mysli. Dá se brát z různého pohledu.

Jaký je vztah mezi Bohem Otcem Synem Bohžím a Duchem svatý = učení o Trojici
Jak může být Kristus zároveň skutečným Bohem a skutečným člověkem a přitom zůstává jednou osobou -´oblast christologie.
např.

K rozporu na názor Krista došlo na tzv. Nicejském koncilu

Předmětem sporu byla myšlenka, zda je Ježíš Plná božská bytost, nebo byl stvořen jako ostatní lidé.

1. Ariánství
Ariáni zastávalí názor, že Syn boží musel být stvořen, a proto musel někdy vzniknout. Ježíš byl nazván Bohem, ale nepodílel se na božské podstatě.
Jedině Otec je pravým Bohem. Ježíš byl pouze člověk.

Později byli proti i stoupenci Apollinaria – Ježíšvo tělo je lidské, ale rozum je božský.

2. Athanasios bojoval proti arianismu a považoval božství Ježíše Krista za základ křesťanské víry.

Další názory – monoarchianilsté – tvrdili, že Otec, Syn a Duch svatý jsou různá jména pro jednu osobu.

Koncil v Chalcedonu

Ježíš byl jak člověk, tak Bůh. Dvě přirozenosti, které zůstávají oděleny.

Podle knihy Úvod do světa idejí -Linda Smith a William Raeper.

Agneta

Ekumena
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Ekumena

anonym

Moc esoterní a předimenzované, lepší je klasická psychologie.

Jinak Lucifer je jitřenka (východ) a Ahriman je večerka (západ) a Ježíš může jít, akorát středem či těžištěm vědomí, které se nejspíš nachází mezi hemisférama…

https://www.y­outube.com/wat­ch?v=cm-adxuWGm8

klumprt

že by velké schizma?

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Velk%C3%A9_schiz­ma

anonym

ratava – Historické dogma nebo jen evoluce pánbičkářů, kteří byli duševně znásilněni při rituálním křtu?Teologie nebo spíš křesťanský mor?!

anonym

…aha už to chápu, takže ekumenismus je vlastně kompromis mezi rivalitou církví, tenkrát šlo jistě o mocenský boj a nadvládu černoprdelníků, co dnes?Jaký efekt má vliv církví na člověka?Jako kdysi určitě ne, protože lidstvo jaksi vyrosto a náboženství je jen zavádějící minulost, dnes stačí být člověku jen "správně"vychovaný a hrabat se v minulosti je stejné jako hrabat se v odpadcích.