JájsemRaibek

Jak se jmenuje zařízení držící otáčky v jednom směru?

Určitě každý zná na volejbalovém hřišti ty dva sloupky na které se umísťuje síť. Na jednom je klička, kterou se síť napíná. Aby to drželo napnuté je tam taková zarážka, která dovolí otáčet a napínat jen jedním směrem. Pokud chci síť povolit, musím právě to nadzdvihnout, aby se ozubené kolo otáčelo opačně a síť povolila.
Jak se jmenuje to, co drží ozubené kolo, aby se zpět neotáčelo?

Nejlepší odpověď
Lamalam

To ozubené kolo je rohatka, zpětnému otáčení rohatky brání západka.

Zdroj:
KŘÍŽ, R. a kol.: Stavba a provoz strojů III, Mechanismy. Praha: SNTL, 1978.

Další odpovědi
Emefej

Je to rohatka se západkou.

anonym

Jsem to věděl, ale už si to nepamatuju.

Není zač.