Veronica4

Jak se jmenuje příslušník národa,který po r.711 založil stát na Pryrenejském poloostrově?

Nejlepší odpověď
led

Zjavne máte na mysli arabských dobyvateľov – prisťahovalcov, ktorí ovládali južnú časť Pyrenejského poloostova v období medzi 8. až 15.storočím.
Ďalej si už snáď na základe týchto informácií nájsť sama.
Pomôže vám k tomu aj film, divadelná hra, kniha Cid („Pán“, v jazyku toho národa)

Doplňuji:
myslím, že po týchto 3 odpovediach to španielské pomenovanie muslimov na Pyrenjskom polostrove primo kričí.

Další odpovědi
annas

Pojem – po r. 711 je j široký. . V tomto roce došlo k osmidenní bitvě a bylo poraženo vizigótské vojsko u Jérez de la Frontera. Co se dělo dál – viz odkazy.

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Al-Andalus

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/%C5%A0pan­%C4%9Blsko

sassan

To je tedy hodně zmatečně položená otázka.Nejspíš tím máte na mysli Muslimský zábor většiny poloostrova po roce 711 kdy byla fakticky ukončena vláda Vizigotského království.Přís­lušníci onoho „národa“(hodně zavádějící termín v dané době)byli tvořeni především Muslimskými Berbery ze Severní afriky a pravděpodobně i menším a těžko zjistitelným počtem Arabů a jiných příslušníků jejich říše.Vedl je Tariq ibn Ziyad(jehož etnicita je s jistotou neznámá ale nejspíš byl sám Berberského původu)který byl ovšem poddaným Araby založeného Umajovského Kalífátu tudíž nezaložil technicky nový stát ale pouze rozšířil stávající Umajovskou Říši(Arabskou dá se říct-I když v ní zdaleka nežili jen Arabové samozřejmě).Po zničení Vizigotského království ovšem nevzniklo pouze Muslimské panství ale také Křestanské Království Asturie vytvořené zbytky Vizigotů jejichž potomci po mnoha staletích bojů nakonec poslední muslimské mocnosti z Pyrenejského(ni­koli „Pryrenejského“)os­trova zase vyženou v roce 1492.

annas

Ad led, chtěla jsem rovněž uvést Cida, ale pak zvolila jinou variantu. 🙂