lunda

jak se jmenuje nejvýchodnější okresní město v České Republice

Nejlepší odpověď
manon

Karviná to bude.

manon

annas: Možná koukám v tom odkazu špatně – ale rozlišovala bych okres s nejvýchodnější obcí a nejvýchodnější okresní město – přesto to bude zdá se totéž okresní město :)

annas

Ad manon.
Přece když je obec Hrčava nejvýchodnější město z okresu Frýdek-Místek, tak Frýdek-Místek je i nejvýchodnější okres. Výčet okresních měst m MS kraji. Území kraje je vymezeno územími okresů Bruntál, Opava, Nový Jičín, Frýdek-Místek, Karviná a Ostrava-město.

Mám tištěnou Üstavu ČR, jejíž přílohou jsou další informace. V ní je uvedeno totéž: Nejvýchodněji položenou obcí je obec Hrčava (okres Frýdek-Místek).

Okres Frýdek-Místek leží v nejvýchodnější části České republiky a je součástí Moravskoslezského (původně Ostravského) …
Frýdek-Místek je okresním městem a také obcí s rozšířenou působností a pověřeným obecním úřadem.

Na netu jsou i jiné obce, ale knižní zdroj jsem doložila odkazem.

Odkaz uvádí, že nejvýchodnější místo u nás obvykle není na turistických mapách nijak označeno ani zvýrazněno, naučnou stezku, která k němu nově vede, zatím kartografická vydavatelství do svých produktů nezaznamenala. Neuvádí ji ani příloha Ústavy. To jen pro zajímavost, tazatel se ptal na okres. To místo je rovněž v okrese F-M.

Zdroj: http://cestova­ni.idnes.cz/nej­vychodnejsi-bod-ceska-male-statni-tajemstvi-fr4-/tipy-na-vylet.aspx?c=A081022­_144226_igcechy_tom

manon

Okres Frýdek -Místek je pak nejvýchodnějším okresem, nemusí být ale povinně nejvýchodněji umístěným okresním městem – dokonce koukám, že to bude asi Karviná. Jdu ověřit.

manon

Otázka právě není nejvýchodnější okres, ale nejvýchodnější okresní město. A to je Karviná.

annas

Ad manon.
Máš pravdu. Nechala jsem se zmást. Také jsem hledala. Souřadnice Karviné: 18.32.26. v. d., FM 18.20.52. v. d.

Mažu svou odpověď, nechci mít body za nepřesnou odpověď díky nepozornosti.

manon

Jasně, stane se – člověk přečte otázku a pak už přemýšlí v nějakých dimenzích, drobné nuance se lehce přehlédnou…