SteimlX

Jak se jmenuje metoda, kdy kameraman při natáčení zběsile pohybuje nebo zoomuje záběr?

Mám z toho vždycky málem infarkt když něco takového vidím, např. 5.element na Óčku se tímhle stylem natáčel a taky jsem to viděl v pár béčkovejch katostrofickejch německejch či rakouskejch filmech.
Rád bych věděl na co to vlastně vždycky nadávám DD

Nejlepší odpověď
mosoj

Nevím jestli je to metoda, ale prudkému pohybu kamerou do stran jak horizontálně nebo vertikálně, se slengově říká švenkování .
Doplňuji:
Vedle kompozice je to nejčastější nedostatek amatérských záběrů. Pokud to není účelové, působí to velmi rušivě.

Další odpovědi
led

Švenkovanie alebo rozpohybovanie záberu sa používa na zvýšenie emotívneho zážitku z pozorovaného deja. Nájsť hranicu medzi umením a nezmyslom v takomto prípade je veľmi ťažké, každý to chápeme ináč.
Spolupracovala som (spoluatorsky) na jednom zázname divadelnej hry, kde tento efekt hlavný kameraman (režisér pri priamej otázke si nebol istý) použil, podľa mňa na škodu veci – v divadle, to prirodzene bolo riešené svetelným efektom. V tomto prípade ten svetelný efekt bol spojený so švenkovaním, čo ma rušilo (neúmerne umocnilo pocit, až do bolesti). V takomto prípade súhlasím s vaším nadávaním.