Damiana

Jak se jmenuje Hurvínek příjmením?

Hurvínek Spejbl? Podle koho, čeho své postavy Josef Skupa pojmenoval? Díky za odpovědi. 🙂

Nejlepší odpověď
tom004

Příjmení zřejmě nemá.Původ Hurvínkova jména je nejistý. Zpočátku byl označován jako „Spejblík“, ale už v průběhu r. 1926 dostal své jméno Hurvínek. Podle Skupova vlastního prohlášení jméno vymyslel člen divadla Karel Koval, ale není jisté kdy, protože slovo se objevuje už na Skupově kresbě z r. 1923. Jméno zřejmě nic neznamená, bylo vybráno jen pro svou libozvučnost.[

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Hur­v%C3%ADnek

Další odpovědi
anonym

Hurvínek se jmenuje po otci,tedy Spejbl,protože otec byl Josef!

Děda Louda

Ze začátku ani nebylo zřejmé, jestli je Hurvínek Spejblův syn. To vymysleli až diváci. „Jejich rodinné vztahy jsou trochu podivné. Hurvínek má vlastně příjmení Spejbl, ale nemá maminku. Mánička je bez příjmení a stejně jako Žeryk vyšla poprvé na jeviště v roce 1930,“ vypráví Helena Štáchová, současná ředitelka Divadla Spejbla a Hurvínka.

Legendy se tradují o tom, jak vlastně jméno Hurvínek vzniklo. Podle pamětníků ze mu ze začátku říkalo Spejblík nebo Spejblátko. Hurvínek vznikl podle jedné verze ze staročeského Hurvín. Bývalý Skupův kolega Karel Koval tvrdil, že se vyvinulo z jeho sousloví „třikrát hurá do vínku…“. Pikantnější je varianta, že původně a výhradně v zákulisí bylo počáteční písmeno K…

Zdroj: http://ihned.cz/c3-18351880-005000_d-hurvinek-i-v-osmdesati-hvezdou-ceskeho-divadla