Liborek

Jak se jmenuje hra se 6 kostkami

Potřeboval bych vědět, jestli se nějak speciálně jmenuje kostková hra, kde házíte se 6 kostkami a snažíte se v průběhu několika kol uhrát určitý počet bodů.
Popsaná například tady:
http://hradek­delnickydum-herna.webnode­.cz/products/hry-se-sesti-kostkami/
http://nitara­.cz/index.php?stred=m­odre-kostky&id=navod-na-hru-modre-kostky

Jde mě o to, jestli tato hra má nějaký přesný název a také přesná pravidla (jak můžete vidět na odkazech výše, tak se mohou lišit body za postupku apod.). Hraje se tato hra někde v kasínech s jednotnými pravidly? A také by mě zajímalo, jak se této hře říká anglicky. Díky
Doplňuji:
Tak drápky to nejsou. Jde o jinou hru. V té co mám na mysli já, tak se hodí kostkami a 1 na kostce znamená 100b, 5tka 50b a jinak se sbírají 3 stejná čísla atd.

Nejlepší odpověď
kenyrts

Já jenom vím,že jsme tomu jako mladí kluci říkali „DRÁBKY“(nebo DRÁPKY),při vyslovení to nepoznáte a psát jsem to nikdy neviděl.
Doplňuji:
ano jsou to drápky,viz link:

http://www.hra­nostaj.cz/hra1195

Další odpovědi
iceT

My jsme tomu doma říkali postupka,přesná pravidla sbírání bodů si nepamatuju.Házelo se třikrát.Pokud hráč naházel dostatek bodů,tak mohl svoje kolo ukončit po prvním i druhém hodu,pokud ale nepadlo bodované číslo po třetím hodu,kdy se házelo třeba jen dvěma kostkama,tak o všechny body v kole naházené přišel.
Hodilo se kostkama,jednička byla za sto bodů,tři jedničky za tisíc,pětka byla za padesát bodů,tři pětky za pětset,tři dvojky za 200,tři čtyřky za 400,tři šestky za 600.Jedna dvojka,trojka,čtver­ka a šestka za body nebyly.Pokud byla hozená postupka 1,2,3,4,5,6 byla za 1800 bodů a mohlo se házet znova pokud hráč chtěl získat víc bodů,ale taky házet nemusel.
Ale stejně si myslím,že pravidla jsou v různých krajích nebo rodinách,kde se tahle hra hraje odlišná.
Stejně tak jako,když budu online hrát prší:na eso hozené soupeřem stojím,kdežto když jsme to hráli doma a někdo vyhodil eso a hráč za ním eso měl,nemusel stát,ale mohl svým esem zastavit až dalšího hráče.Na pikového krále se bralo 5 karet z talonu,při online hře se neděje nic.

tom004

Dobrý den.Hru znám také pod názvem drápky,a hrajeme ji takto.Každý hráč má,pokaždé když na něj dojde řada, 3 hody,po každém hodu odloží co potřebuje,a háže s těmi co mu zbydou dál,a vždy vybírá,co se mu hodí,nebo co mu chybí.
Postupka, 1–6 = 21 bodů.
Pár,1 až 6 = 2–12 bodů.
2 páry,1–6 = 4–24 bodů.
3 páry,1–6 = 3–36.
Tři stejné(terc),1–6 = 3–18 bodů.
2× terc, 1–6 = 3–36 bodů.
Pár+terc,1–6 = 5–30 bodů.
Body zapisujeme do tabulky.Zavírá hráč,který vyplní vše.Potom se spočítají všem body,a vyhrává ten s nejvyšším počtem.Nemusí to být ten,který zavře.
Nevím jestli jsou to ta správná pravidla,ale hrajeme to tak min. 40 let. Jenom dodám,že hrajeme s bílými porcecelánovými kostkami,rozměr 1×1×1cm.Kdysi jsem je kupoval za 6,–Kč sadu. 🙂

anonym

Takhle nějak to zase hrajeme my,jen té hirošimě říkáme kamerun.

Zdroj: http://kostky­.unas.cz/pravi­dla.php