Ecata

Jak se jmenuje epická sbírka sonetů z české literatury 1. pol. 19. století?

Jako první mě samozřejmě napadla Slávy dcera, ale to přece není epika…Kromě Kollára by měli psát sonety ještě Mácha a Jungmann. Ale ani u jednoho o žádné takové epické sbírce nevím. A jelikož Jungmann psal jenom do almanachu, tak by to asi měl být ten Mácha.
Doplňuji:
Nespletla jsem se, je to jedna z otázek ze zápočtového testu a opravdu je to takto formulováno. Nevěděla jsem, že sonet je vždycky lyrický. Tudíž to bude překlep a asi je tím myšlena – Slávy dcera.

Nejlepší odpověď
annas

Nepochopila jste špatně otázku? Třeba šlo o autora, který psal epiku i lyriku (sonety). Sonet je báseň lyrická, která má určité schéma.

Sonety v 19. st. napsal J. Jungmann (nepovažuje se přímo za básníka, ale jazykovědce a literárního historika, i když založil Jungmannovu novočeskou básnickou školu), J. Kollár, několik K. H. Mácha. (ten se vyznačuje subjektivizací epiky, lyrickoepický Máj).

Nejvíce se svými sonety ve 2. pol. 19. st.. proslavili J. Vrchlický a J. V. Sládek , ale to už není předmětem vašeho dotazu.