jak se jmenuje elektrotechnicka soucastka ktera dava elektricke rany?

je napriklad v zapalovaci. popripade z ceho se sklada?

Nejlepší odpověď
baghira

Elektrické rány dává např. živý vodič.

Ale ty máš patrně na mysli tu věc v zapalovači, které se říká piezoelektrický krystal. Má tu vlastnost, že když se do něj praští, tak na něm vznikne elektrické napětí (které vyvolá jiskru a zapálí tím plyn).

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Pi­ezoelektrick%C3%BD_jev

Další odpovědi
Hlada

V zapalovačích se používá piezokeramika. Je to druh keramiky, který při mechanickém namáhání na sobě vyváří elektrický náboj. Stejný princip se využívá v gramofonových přenoskách nebo ve snímačích tříštění skla. Na obráceném principu pracují různé pípáky třeba v hodinkách nebo měřicích přístrojích.

www

V zapalovačích vzniká výboj díky piezoelektrickým krystalům.