annas

Jak se jmenuje dnešní jubilant, český spisovatel?

Do heydrichiády zasadil příběh dvou mladých lidí? Jak se dílo nazývá?
Bylo i zfilmované. Napsal i scénáře k filmům. Vzpomenete si na některé?

Nejlepší odpověď
rynek878

Otčenášek Jan
český prozaik, filmový a televizní scenárista
19.11.1924–24.2.1979

Spisovatel, filmový a televizní scénárista. Tvůrce divadelních her, televizních inscenací a seriálů. Realistický epik, autor próz s tématikou osudů mladých lidí na pozadí válečných událostí a poválečných společenských proměn i povídek pro děti. Předznamenal nové pojetí hrdiny (schématicky viděný přerod intelektuála). Vystudoval obchodní akademii (1939–43). Po nuceném pobytu v Německu, z něhož brzy unikl, nastoupil v továrně na letecké motory. V letech 1945–47 studoval estetiku na ‚Univerzitě Karlově‘. Od roku 1952 pracoval ve ‚Svazu spisovatelů‘, po roce 1973 jako scénárista a dramaturg ve ‚Filmovém studiu Barrandov‘.

Z díla: Byl jednou jeden dům (1974), Dnes v jednom domě (1978), Dům na předměstí Jak se máte, Vondrovi? (1975), Když v ráji pršelo (1972), Kluci z Ořeší (1954), Kolik slov stačí lásce (1961), Kulhavý Orfeus (1964), Lásky mezi kapkami deště (1978), Milenci v roce jedna (1973), Mladík z povolání (1968), Občan Brych (1949), –55 Plným krokem (1952), Pokušení Katarina (1984), Romeo a Julie na konci listopadu (1972), Romeo, Julie a tma (1958), Stín létajícího ptáčka V každém pokoji žena

zdroj:moje knihovna

Další odpovědi
hanulka11

Otčenáškova kniha Romeo,Julia a tma- byla předlohou k filmu . Jeho filmy Milenci v roce jedna , Občan Brych .....Romeo a Julie na konci listopadu

anonym

Jan Otčenášek