Oliku141

Jak se jmenuje Červená karkulka ve skutečnosti?

Červená karlučka se jí ríkalo podle oblečení, které nosí. Ale jak se jmenovala po narození? Ví se její první jméno?

Nejlepší odpověď
annas

Červená karkulka je postava z pohádky, tedy z ústní lidové slovesnosti, teprve později byla zapsaná. Takže neexistuje pamětník, aby znal její jméno. Autoři ji pojmenvoali různě. V pohádkách mají posrtavy zrpavidla jen jedno jméno, pokud se nestanou třeba králem. Karkulka se ojevuje s v různých jazycích asi od 11.. století. Zpracovali ji bří Grimmové, do češtiny přeložil Fr. Hrubín, je známá i v Číně atd. Byla velmi rozšířená v 17. století – Příběh byl také vykládán jako varování před nucenou prostitucí – k tomu přispívá i to, že červený pláštík byl v 17. století klasickým znakem prostitutky.

Zajímavé je, co znamená červený čepeček, který dívka nosí, ale v pohádce nehraje žádnou roli. Vysvětlení najdete v odkazu.

" Nabízí se zde otázka, proč nám vypravěč sděluje, že je Karkulka červená, když to v celé pohádce nehraje stěžejní roli? Důraz na červenou barvu má ale jistě svůj význam červená je barva sexuality, ale i barva pekla). Červená je ale také menstruační krev. Červená
Karkulka je reprezentantem archetypu panny, dospívající dívky, která již vstoupila do své menstruační fáze, do svého osudu ženy. (Stern, 2006, s. 106)

atd.

Bakalářská práce Sexuální podtexty v pohádkách?, autorka Hana Říhová, MU Brno, FF, Brno 2012

https://is.mu­ni.cz/th/36085­2/ff_b/Bakalar­ska_prace_-_Hana_Rihova.txt

Další odpovědi
marci1

V pohádce se jmenuje jen Červená karkulka (popř. Karkulka ). o jiném jméně není žádná zmínka. 🙂
„Jednou jí babička darovala čepeček karkulku z červeného sametu a ten se vnučce tak líbil, že nic jiného nechtěla nosit, a tak jí začali říkat Červená Karkulka.“

http://www.po­hadky.org/index­.php?co=pohad­ka&pohadka=334

ivzez

Jmenovala se Valerie.
Karlučka se jí nikdy neříkalo …

Drap

Rozarie Barbora,

anonym

Red Riding Hood

mais 2

jmenuje se červená karkulka :)

bolak

Jana Nováková