Avatar uživatele
zjentek

Jak se jmenuje část Ostravy „pod Bazalama“?

Asi jsem měl napsat: „sídliště pod Baza – lama“, ale omlouvá mne neznalost faktu, že Kamenec je sídliště …takže Kamenec! Na to jsem si nemohl vzpomenout, kochee nominace ;)

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? annas, redy, marci1 před 2615 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
cochee

Odpoveď byla označena jako užitečná

Pod Bazaly je sídliště Kamenec, které patří do čtvrti Slezská Ostrava, hranicí je samozřejmě řeka. Za Ostravicí už je městská část s poměrně dlouhým názvem Moravská Ostrava a Přívoz

Upr.: No sídliště… bo je tam pár paneláků, dokonce i věžáky. Kdyby tam byly jen rodinné domky, tak už by se tomu asi „sídliště“ říct nedalo, byla by to třeba „kolonka“ :) přidal jsem i Zdroj:.

Zdroj: http://upload­.wikimedia.or­g/wikipedia/com­mons/0/0b/Poh­led_na_Ostravu_z_Nov%C3%­A9_radnice%2C_srpen_­2011%2C_4.jpg

Upravil/a: cochee

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?zjentek Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Kepler

Podle mapy to vypadá na Slezskou Ostravu, naproti na druhém břehu Ostravice to je už Moravská Ostrava.

Doplněno: bazal znamená ve slezském nářečí balvan

Upravil/a: Kepler

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
zjentek

Keplere, já vím, že bazal je balvan. Proto skloňuji „bazalama“, jako „balvanama“ ;)

před 2615 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Není to Muglinov?

Bazaly jsou ve Slezské Ostravě. Muglinov patří rovněž do obvodu Slezské Ostravy,

Muglinov – název svádí k názoru, že jde o čtvrť muklu, ale vznikl od slova mogyla – pahorek. Prvni zminky o Muglinovu su z roku 1305.

Významná byla těžba čediče – basaltu, odtud možný vyklad názvu Bazaly, na jehož časti Muglinov leži.

Zdroj: http://vetvic­ka.blog.idnes­.cz/

Slezský název bazal = kámen musel z něčeho vzniknout.

Čedič, lidově „čadič“, původně nářeční výraz pro očazený černý kámen. Teprve v národním obrození přijat jako termín pro bazalt – z německého basalt.

před 2615 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
zjentek

Díky.

před 2615 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Cestování