zjentek

Jak se jmenuje část Ostravy „pod Bazalama“?

Asi jsem měl napsat: „sídliště pod Baza – lama“, ale omlouvá mne neznalost faktu, že Kamenec je sídliště …takže Kamenec! Na to jsem si nemohl vzpomenout, kochee nominace ;)

Nejlepší odpověď
cochee

Pod Bazaly je sídliště Kamenec, které patří do čtvrti Slezská Ostrava, hranicí je samozřejmě řeka. Za Ostravicí už je městská část s poměrně dlouhým názvem Moravská Ostrava a Přívoz

Upr.: No sídliště… bo je tam pár paneláků, dokonce i věžáky. Kdyby tam byly jen rodinné domky, tak už by se tomu asi „sídliště“ říct nedalo, byla by to třeba „kolonka“ :) přidal jsem i Zdroj:.

Zdroj: http://upload­.wikimedia.or­g/wikipedia/com­mons/0/0b/Poh­led_na_Ostravu_z_Nov%C3%­A9_radnice%2C_srpen_­2011%2C_4.jpg

Další odpovědi
Kepler

Podle mapy to vypadá na Slezskou Ostravu, naproti na druhém břehu Ostravice to je už Moravská Ostrava.

Doplněno: bazal znamená ve slezském nářečí balvan

zjentek

Keplere, já vím, že bazal je balvan. Proto skloňuji „bazalama“, jako „balvanama“ ;)

annas

Není to Muglinov?

Bazaly jsou ve Slezské Ostravě. Muglinov patří rovněž do obvodu Slezské Ostravy,

Muglinov – název svádí k názoru, že jde o čtvrť muklu, ale vznikl od slova mogyla – pahorek. Prvni zminky o Muglinovu su z roku 1305.

Významná byla těžba čediče – basaltu, odtud možný vyklad názvu Bazaly, na jehož časti Muglinov leži.

Zdroj: http://vetvic­ka.blog.idnes­.cz/

Slezský název bazal = kámen musel z něčeho vzniknout.

Čedič, lidově „čadič“, původně nářeční výraz pro očazený černý kámen. Teprve v národním obrození přijat jako termín pro bazalt – z německého basalt.

zjentek

Díky.