annas

Jak se jmenuje americký astronom, který jako první klasifikoval galaxii?

Narodil se před 121 lety. Jaký je jeho největší objev? Co je po něm ještě pojmenované?

Nejlepší odpověď
rynek878

20.11.1889 Narodil se Edwin Hubble, americký astronom. Jeho práce položila základy moderní kosmologii. Na observatoři Mount Wilson pomoci 2,5 metrového dalekohledu objevil cefeidy ve Velké galaxii v Andromedě (M31). Použitím vztahu perioda – svítivost odvodil jejich vzdálenost, a tedy i vzdálenost celé galaxie. Vyslovil domněnku, že galaxie M31 a také ostatní spirální galaxie jsou podobné té naší. E. Hubble zavedl systém třídění galaxií, známý nyní jako Hubblova klasifikace. Objevil také vzdalování galaxií, z čehož usoudil, že se vesmír rozpíná. odvodil vztah, dnes známý jako Hubblův zákon, který popisuje vztah mezi rychlostí vzdalování galaxií a jejich vzdáleností.
link:

http://www.pla­netarium.cz/ka­lendar/vyroci_11­.htm

Hubbleův vesmírný dalekohled
link:

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Hub­ble%C5%AFv_ves­m%C3%ADrn%C3%BD_da­lekohled