annas

Jak se jmenovala žena, která se stala první lékařkou ve světě? Kdy u nás? Jak byla přijata?

Nejlepší odpověď
anonym

Archiv > Září 2010 > V Kostomlatech nad Labem odpočívá první česká lékařka V Kostomlatech nad Labem odpočívá první česká lékařka

30. září 2010 v 10:57 | Med*Fact

První ženou na světě, která řádně vystudovala lékařství a dosáhla promoce, byla Elisabeth Blackwellová (promovala v lednu 1849, stát New York).
První ženou v Čechách, které se podařilo vybojovat diplom na české univerzitě, byla Anna Honzáková (promovala v r. 1902 na pražské lékařské fakultě).

První dvě Češky dosáhly aprobace již dříve, avšak mimo území Rakouska-Uherska. Tady nebyly vysoké školy ženám přípustné. Anna Bayerová (1852-l924) a Bohuslava Kecková (1854–1911) studovaly ve Švýcarsku, kde studium v roce 1880 úspěšně dokončily. K tomu, aby jejich diplom platil na území Rakousko-Uherska a umožňoval tak otevření vlastní praxe, bylo nutné jej nostrifikovat, což bylo přes všechny žádosti na ministerstvo kultu a vyučování a dokonce k soudnímu dvoru ve Vídni v tehdejším Rakousko-Uhersku nerealizovatelné. Nepřátelský postoj k možnosti vzdělání žen zaujímala i naprostá většina členů lékařské fakulty. Anna Bayerová proto odešla do Bavorska, kde se jí podařilo získat povolení k provozování praxe. V roce 1891 byl v Bosně a Hercegovině zřízen úřad státní lékařky. Tato instituce měla napomoci zlepšit zdravotní poměry zejména u muslimské části obyvatel země, muslimky totiž odmítaly pomoc lékařů – mužů. Na místo první úřední lékařky byla navržena právě Bayerová. V Bosně působila v Dolní Tuzle a Sarajevu, ale brzy na ní dolehly těžkosti způsobené místními poměry, podnebím i konflikty s místními úředníky a Bayerová se po roce místa sama vzdala „z rodinných a zdravotních důvodů“.
Po jejím odchodu vypsala zemská vláda nový konkurs, jehož výsledkem bylo přidělení Bohuslavy Keckové do Mostaru, hlavního města Hercegoviny.

Zdroj: internet

Další odpovědi
tom004

Myslím si,že první u nás,se jmenovala MUDr.Kecková.A­le,ani to nevím jistě.Ostatní nevím.:(