bobánek

Jak se jmenoval první český zvukový film?

Nejlepší odpověď
annas

Za 1. česky mluvený zvukový film je označován přepis díla E. E. Kische Tonka Šibenice. Byl natočený původně jako němý, později byl ve Francii ozvučený dodatečně.
Česká premiéra filmu Tonka Šibenice (r. Karel Anton) byla 27. 2. 1930)

Jeden z prvních plně zvukových českých filmů C. K. polní maršálek (režie Karel Lamač), znamenal obrovský úspěch, zvláště pak kvůli představiteli hlavní role V. Burianovi.

Ve 20. letech se užívá pojem české filmy a česká kinematografie. Slovenská kinematografie se rozvíjela samostatně, i když z celosvětového měřítka se mluví o československé kinematografii, v níž se točily české a slovenské filmy.
Nejvýznamnějším společným dílem českých a slovenských filmařů, které se stalo základem budoucí spolupráce, byl Jánošík z roku 1935 režiséra M. Friče.

Tištěný zdroj a vl. věd.

Další odpovědi
anonym

O prvním českém nic nevím,ale československý první film byl pravděpodobně Tonka Šibenice.