annas

Jak se jmenoval kazatel, dnešní jubilant, kterého pozval panovník Karel IV. do Prahy?

Koho a co tento kazatel kritizoval?

Nejlepší odpověď
kropitko

Doplním Hanulku, nezodpověděla, co kazatel kritizoval

V Praze začal kázat 29. září 1363 v kostele u svatého Havla. Jeho kázání byla velmi populární (chodili na ně i židé), kázal proti lakotě a pýše Pražanů. Brzy začal kázat i proti simonii, čímž proti sobě popudil žebravé řády.

simonie=svato­kupectví

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Kon­rád_Waldhauser

Další odpovědi
vagra

Konrád Waldhauser kázal v Praze německy v Kostele sv. Havla, později v Týnském chrámu na Staroměstském náměstí.

S vervou a to tady ještě nebylo řečeno,se kterou kritizoval církev, odsuzoval i prodejné ženy.
Protože se Praha stala bohatým sídelním městem s čilým obchodním ruchem, začalo se tu velmi dobře dařit „nejstaršímu řemeslu“. V 60. letech 14. století proslul veřejný dům v Benátské, dnešní Bartolomějské ulici. Patřil pražskému katovi a říkalo se mu Benátky. A protože byl předmětem velké kritiky, nechal ho zbožný Karel IV. zbořit.

Zdroj: http://www.ces­katelevize.cz/po­rady/1095927644-kalendarium/3153-vyhledavani/?se­archType=date&kMon­th=12&kDay=8&dis­play=1015

hanulka11

Konrád Waldhauser (asi 1326 – 8. prosinec 1369) byl kazatel, spisovatel a církevní reformátor. Narodil se někde v Rakousích, zemřel v Praze
Zde se, zásluhou Karla IV., vyřešil spor mezi pražskými faráři a mendikanty (žebravé řády) o placení pohřebného. Poté měl spor s dominikány, na jeho vyřešení však nečekal

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Kon­r%C3%A1d_Waldhau­ser