annas

Jak se jmenoval český dramatik, který působil v domě národního obrození?

Ve svých dramatech hojně využíval toho,že se někdo vydává za něco, co není, nebo za někoho, kým není. Některá jeho dramata se hrají dodnes.

Nejlepší odpověď
rynek878

možná hádám,ale není to:
Klicpera Václav Kliment
český předromantický dramatik, prozaik a básník
23.11.1792–15.9.1859

Dramatik, prozaik a básník, zakladatel českého dramatu (především komediálního žánru). Narodil se v Chlumci nad Cidlinou. Absolvoval gymnázium (1813), filosofii (1816) a medicínu (1818) v Praze, v červnu 1819 byl jmenován profesorem na gymnáziu v Hradci Králové. V roce 1850 se stal ředitelem gymnázia v Praze. Zasloužil se o proměnu rytířských her v historická dramata s vlasteneckým obsahem, které se staly základem novodobé české dramatické tvorby. Trvalou hodnotu mají též jeho frašky, navazující na tradici plautovské komedie. Autor romantických historických povídek, jakož i her ze současnosti, zpracovával pohádkové motivy. Rozvoj českého divadelnictví podporoval vydáváním her (edice ‚Divadlo Klicperovo‘).

Z díla: Divotvorný klobouk (1820), Dramatické spisy (1847), –62 (12 dílů) Dvojčata (1825), Hadrián z Římsů (1821), Prsteny (1827), Příchod Karla IV. do Čech (1855), Psaní Hasenšteinova (1827), Rod Svojanovský (1821), Rohovín Čtverrohý (1825), Zlý jelen (1849), Ženský boj (1827), Žižkův dub (1826), Žižkův meč (1821)

zdroj:moje knihovna