jak se jmenoval básník,lord,později baron?

22.1.1788–19.4.1824

Nejlepší odpověď
Miroslavst

George Gordon Noel Byron (22. ledna 1788 – 19. dubna 1824) byl šestý baron z Rochdale, anglický básník, filhelén a přední představitel romantismu. Mezi jeho nejznámější díla patří Childe Haroldova pouť (popsáno níže) a satirický veršovaný román Don Juan, který zůstal nedokončený. Je považován za jednoho z největších evropských básníků.

Lord Byron proslul nejen svým dílem, ale i svým způsobem života, který zahrnoval extravagantní výstřelky, mnoho milostných skandálů, dluhy, rozvod a obvinění z incestu a sodomie. Jeho bývalá milenka lady Caroline Lambová o Byronovi prohlásila, že je „šílený, zlovolný a je nebezpečné ho znát“. Byron působil jako vůdce jedné ze skupin italských karbonářů během bojů s Rakouskem a později se účastnil bojů proti Turkům během řecké války o nezávislost, pročež je považován za řeckého národního hrdinu. Zde hojně přispíval svými financemi, aby podpořil hnutí odporu. Svou obětí dopomohl Řecku získat po staletém područenství v rámci Osmanské říše znovunabýt svobody. Zemřel v Misolonghi. Byl vegetarián.[1]

Jeho dcera Ada Lovelace spolupracovala s Charlesem Babbagem na sestrojení analytického stroje, předchůdci dnešního počítače.

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ge­orge_Gordon_By­ron