Meri

Jak se jinak říká megalitům dolmeny?

Nejlepší odpověď
annas

.Co jsou megality? Jak se dovíte, nejsou to jen dolmeny, ale megality se dělí í do dvou základních typových skupin. Jednak na jednotlivé kameny, vztyčené v krajině samostatně, či do formací (kruhy, linie, menhiry), jednak na vázané stavby, sestavené z na sebe kladených, velkých kamenů (dolmen, trilit, komorové stavby).

Některé stavby kombinují megalitickou techniku s jinou, nazývány jsou megaxylické, v megadendrických je kámen nahrazen dřevem.

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Me­galit

Tak, a teď se konečně dostáváme k oněm slibovaným megalitům. Nejprve trocha názvosloví:

Megalit: jeden nebo více obrovských kamenů podivně uspořádaných, o kterých si možná naivně myslíme, že kdysi měly nějaký super důležitý význam

Menhir: nejjednodušší megalit, často osamocený podlouhlý kámen stojící v krajině

Kromlech: kruh z menhirů, může být kruhový, hranatý, jednoduchý nebo z jakýchsi branek, jak je tomu například v anglickém Stonehenge

Dolmen: placatý kámen podepřený zespodu několika dalšími kameny, takže tvoří jakýsi domeček
Dnes se zdá poměrně jisté, že dolmeny sloužily jako pohřební komory. Původně byly zakryté kopcem kamení a zeminy, některé se tak zachovaly dodnes a říká se jim tumuly. V Bretagni se v nich žádné kosterní pozůstatky díky nepříznivým půdním podmínkám nezachovaly, vychází se z analogie z megalitických památek jinde v Evropě.

Tumulus: v podstatě to samé co dolmen, s tím rozdílem, že je celý zasypaný kopcem zeminy

Řady: francouzsky alignement, řady menhirů umístěné v krajině

Alee couverte: bretonské specifikum, v severní Bretagni se tak říká zakryté chodbě z dlouhých kamenů

Megalitické památky prodělávaly určitý vývoj. Nejdříve se stavěly jen menhiry a kromlechy, potom dolmeny a snad nakonec řady. Materiál se někdy „recykloval“, zjistilo se, že krycí kámen tumulu na ostrově Gavrinis přesně pasuje do krycího kamene dolmenu v Locmariaquer 7 km daleko.

http://eldar.cz/ha­de/bretagne/me­gality.html
--

arygnoc

nie každý megalit je dolmen.
nie každý dolmenje megalit.

megalit
● neopracovaný veľký kameň (alebo viac obrovských kameňov podivne usporiadaných) umiestnený v krajine (z gréckeho megas – veľký a lithos – kameň).
Nachádzajú sa v miestach, ktoré pravdepodobne Kelti považovali za sväté.
● monumentálny kamenný pamätník z prehistorickej doby.
http://co-to-je.sk/spresne­.php?dotaz=me­galit

dolmen
● kamenná hrobová komora (niekedy len placatý kameň podopretý zospodu niekoľkými ďalšími kameňmi) v prehistorických megalitických kultúrach.
http://co-to-je.sk/spresne­.php?dotaz=dol­men