annas

Jak se jinak jmenoval podle řecké mytologie Damastés neb Polypémón?

Co o tomto muži vypráví řecká báje? Které sousloví pochází od známějšího jména tohoto muže? Jaký má význam?

Nejlepší odpověď
rynek878

Prokrustés, podle řecké báje loupezník, též Damastés neb Polypémónzvaný, blíže Eleusiny nutil cestující, by lehli na lože, a kdyz jim nohy vyčnívaly, utínal je, pakli byly kratší, kováním je prodlužoval (odtud pořekadlo o P-tově loži, což znamená trapné položení).

link:

Zdroj: http://leccos­.com/index.php/clan­ky/prokrustes

Další odpovědi
anonym

Nebyl to ten chlápek,co měl dost nepohodlnou postel?

hanulka11

Prokrústés – (latinsky Procrustes), vlastním jménem Damastés je v řecké mytologii proslulý lupič z Attiky, žil v údolí řeky Kéfísu.

Tento zločinec měl velice zvláštní způsoby, které uplatňoval na mírumilovných pocestných. Číhal na ně, každého zastavil a zdvořile ho pozval do svého obydlí k odpočinku. Posléze ho přemluvil nebo přinutil ulehnout na jeho lože. Jestliže mu nohy přečnívaly, usekl je. Jestliže nedosahovaly až k okraji, natahoval je nemilosrdně bez ohledu na klouby nebo kosti. Odtud také jeho přezdívka, Prokrústés znamená „napínač“.

Jeho nelidské způsoby rázně přetrhl mladý Théseus. Ve svých šestnácti letech putoval od svého děda, troizenského krále Pitthea ke svému nevlastnímu otci Aigeovi, králi athénskému. Zdá se, že si krátil cestu tím, že se nevyhýbal nebezpečným místům a situacím, aby získal zkušenosti, věhlas a slávu.

Když ho na číhané zastavil Prokrústés a pozval ho do své chýše, Théseus odhadl situaci, přinutil lotra ulehnout do jeho postele a přečnívající hlavu mu rázně uťal.

Zdroj: podle wikkipedie