Jak se jezdí v MHD?

Jak se jezdí v MHD? Sice blbá otázka, ale já jsem nikdy ve městě v MHD neje, neměl jsem to zapotřebí. Co mám říct v trafice? A mám říct něco řidičovi? A jak je to stím jízdním řádem pro MHD? Děkuji.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

V trafice hlavně pozdrav...
:-DD
MHD nejsou celostátně unifikované - takže pro získání rady musíš uvést město.

Další odpovědi:

Záleží, v jakém konkrétně městě jsi a jakým dopravním prostředkem chceš jet (tramvaj, autobus, metro). V trafice jednoduše řekneš, že chceš jízdenku na ten určitý druh dopravy. V některých městech jsou jízdenky omezené časově (například 15 minut nebo 1 hodina) - to znamená, že po označení jízdenky v dopravním prostředku bude daná jízdenka v platnosti určitý čas. Některé jízdenky platí jen v určitých pásmech (pokud si nejsi jistý, že tvá cílová stanice je v platném pásmu, zeptej se pro jistotu řidiče). Dále jsou někde k dispozici jízdenky dětské a pro dospělé. Jsem si jistý, že v případě nejasností ti vše pomůže objasnit prodejce v trafice.
Jízdenka se dá v některých městech pořídit i přímo u řidiče. V tomto případě nastupuj vždy předními dveřmi a zakup si jí neprodleně. Dále je třeba jízdenku patřičným způsobem označit. Většinou je k tomu v dopravním prostředku určen strojek (mechanický či elektronický), nachází se v oblasti dveří. Pokud máš jízdenku koupenou z trafiky, řidiči už není třeba říkat nic (ale označit ji musíš!).
Jízdní řád je k nalezení na některých zastávkách. Je tam uvedeno několik podstatných informací o spojích - zejména v kolik daný spoj odjíždí ze zastávky, kolik minut mu trvá dojet do další zastávky a také omezení dopravy o víkendech, prázdninách a státních svátcích. Některé jízdní řády jsou dostupné i elektronicky přes webové stránky dopravních podniků měst, případně přes idos.cz

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Auta a doprava

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Auta a doprava

Zlatý mosoj 622
Stříbrný cukrar 617
Zlatý Drap 572
Zlatý gecco 401
Stříbrný honza19hk 285
Zlatý venkovan 246
Bronzový kapitán 232
Zlatý Hlada 218
Zlatý hanulka11 200
Stříbrný brillant 199

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.