Jak se hodnoti jeleni trofej-pokud se hodnoti.Aje i jine parozi k hodnoceni?Diky

Doplňuji:
ulet-a je

Nejlepší odpověď
hanulka11

Na jelenech se hodnotí jednak měřitelné hodnoty jednotlivých částí trofeje, a jednak se komise musí shodnout i na počtu bodů za celkový vzhled trofeje. Hodnotí se například délka lodyh, které v tomto případě měřily od spodku růže, což je rozšířené místo na parohu u hlavy jelena, až po nejdelší výsadu v koruně sto dvacet centimetrů. Další body se připisují třeba za opěrák, tedy třetí výsadu nad růží, či za obvod růží. Celkový výsledek se dává dohromady doslova po jednotlivých bodech. Vedle měřitelných hodnot se posuzuje také vzhled, například za barvu jsou až dva body, za ostrost hrotů také dva body. „Tenhle jelen dostal všechno, srážky nebyly žádné,“ zdůraznil k unikátní trofeji profesor Hromas.

U trofeje rozhoduje hlavně počet CIC bodů.CIC je mezinárodní myslivecká organizace,která vydává tabulky pro hodnocení trofejí.U jelení trofeje se hodnotí např.délka levého a pravého kmenu,obvod růžic,délka výsad,počet výsad,vzhled paroží,barva,čím je paroží tmavší,tím více bodů získá,počítá se váha paroží,mínus váha lebky,0,75 kg.Dále se vykonávají zrážky za deformace a pod.Pro laika je to asi těžké pochopit.Ale asi takhle:Paroží může mít cenu
1000Kč,ale i několik stotisíc korun.Hodnota značně upadá,jestli je paroží vzhledem k věku mechanicky poškozeno a jestli má kompletní lebku

Zdroj: http://www.sil­varium.cz/?op­tion=com_conten­t&catid=5&id=126­07&view=article&I­temid=9&fontsty­le=f-smaller

hanulka11

ještě se hodnotí dančí, srnčí, mufloní zde si přečtěte
http://lsv.my­page.cz/panellef­t/danek-skvrnity/vyvoj-parozi-vekove-stupne