Tw!st

Jak se efektivně zlepšit v běhu během léta?

Zdravím, jsem v běhu dost špatný ale láká mě dokázat uběhnout velké vzdálenosti a proto jsem si řekl že přes léto se chci v běhu hodně zlepšit. Aktuálně uběhnu max. půl kilometru, pak musím na chvíli jít protože mě šíleně začnou bolet kotníky a oblast mezi kotníky a lýtkem a holení. pak uběhnu ještě možná 300 metrů, pak se ozvou plíce a tím to končí. Sem-tam mě u běhu ještě začne píchat v boku břicha. Jde se z tohoto přes léto vypracovat třeba že uběhnu 5km bez zastavení? Jak často mám trénovat? Plánuju běhat každý den v 7 ráno (protože ještě tolik nepeče slunce) a přemýšlím že ještě k tomu přidám v 8 večer. Mám tedy běhat jednou nebo dvakrát denně?

Nejlepší odpověď
Quimby

To mi přijde až moc. Můžeš zkusit běhat obden, tak bude mít tělo čas se trochu zregenerovat.Od­počinek je stejně důležitý jako samotné běhání.Spíše začni zvolna a pak si přidávej, příliš velká intenzita ti spíše uškodí. Určitě bys nikdy neměl běhat přes bolest, nemyslím tim vrovna udýchání, ale například to píchání v břiše už nepodceňuj a nesnaž se to překonat. Taky je důležité se protáhnou před i PO běhání.
To jak moc se dokážeš zlepšit je silně individuální, ale osobně bych se nehnal za nějakým číslem, spíše bych se soustředil na zlepšování jako takové. Ale tak to už je na tobě.

Další odpovědi
led

Zlé dýchanie, tvrdé našlapovanie…
Pred behom si spravte krátku uvoľňovaciu rozcvičky, upravte dýchanie, natrénujte aj prácu s rukami pri behu (uvoľňuje sa tým hrudník pre dýchanie).
Najprv uvoľňujúci bech, potom krátky šprint a zase len tak voľné klusanie. Postupne si tieto úseky predlžujte a zrýchľujte. Ako začiatočník nechoďte hneď naplno, ale behajte pravidelne. Časom si zvyknete a začnite predlžovať a zrýchľovať jednotlivé úseky. Po skončení behu opäť krátka uvoľňovacia rozvička. Ale nič nasilu. Dôležité je aj myslenie – „Chcem“ znamená viac než „musím“. Nedá sa, nemôžem, nechce sa mi, prší, fúka silný vietor, v telke dávajú dobrý film, tieto slová vyhoďte zo svojho slovníka na čas vyhradený k tréningu. Potom vás začnú tešiť dielčie výsledky, začnete mať radosť a spokojnosť s výsledkami. Na druhej strane ale nepreháňajte, ani šport by nemal poškodiť zdravie.

dalid

Jednoznacne behas prilis rychlo, je fanj si aspon na zaciatku merat tepovku. Zacni kludne rychlou chodzou. Rozcvicka pred a po je nutnost.
Dobre rady najdes na rungo.cz

sannutri

Běhat začni pozvolna, stačí 1× denně, žádný dlouhý úseky. Metry, příp. kilometry přidávej postupně. Klidně začni s indiánským během a postupem času přejdi do klasickýho. Ideální rychlost je taková, při který si schopnej mluvit. Aby tě nepíchalo v boku, musíš správně dýchat. Pokroků můžeš dosáhnout rychle.