davestejk

Jak se dříve poskytovaly filmy a seriály ? (nemyslím Kino)

Zdravím,
nevíte náhodou jak se dříve poskytovaly filmy televizím ? Konkrétní příklad: nějaká filmová společnost udělá film př. Harry Potter a Kámen z Azkabanu :D a teď ho koupí, dejme tomu TV Nova a nechají ho nadabovat a upravit popisky. Na jakém nosiči ho Nova koupí ? Pochybuji, že jde nějaký Láďa Hruška :D do Bontonlandu a koupí tam DVD. Samozřejmě Nova zaplatí nějakou licenci nějaké té společnosti , myslím Warner Bros. a ten televizi pošle asi nějakou jako spešl flashku s filmem, nebo televizi dokonce pošle tajný odkaz, kde je film ke stažení. Nevíte jak to chodí ?
Ale to je nic, v dnešní digitální době si to ta televize lehce sežene – je na to nějaký systém.
Ale horší to bylo v analogové době . Jak to dříve chodilo ?
Třeba někdy v 70.letech si ČST objednalo film Fantomas a jak jim to došlo ? Poslali poštou nějakou cívku na které byla páska a na té byl film ? Nebo pro tu pásku někdo jel do Francie ? Vím, že v té době toho moc nebylo cizího, ale pochybuju, že by komanči někoho poslali do USA ať nakoupí pár cívek Dallasu. :) Tyto informace nikde nejsou.
Samozřejmě byli i demokratické státy, třeba Švédská televize chtěla v roce 1963 záznam skupiny Beatles ? Jak probíhal transfér ? Britové udělali kopii a tu poslali Švédům ? Vím, že to šlo třeba i vysílat na nějaké frekvenci, ale myslím , že to tak asi neprobíhalo… Aby nemuseli denně stovky možná i více cívek s filmy cestovat po světě… je to k zamyšlení …
Dále mě ještě zajímá jak to probíhalo, když to bylo tak něco mezi – třeba rok 1993 – svět už byl, tak trochu polodigitální … také byli už vybavené satelity… atd. atd.
Ale stejně si nemyslím, že by posílali už nějaké kazety s filmem – jako VHS a to by pak použila ta televize… VHS nebyla, tak super kvalita, jako měla televize… to musela být nějaká jiná páska, kazeta → nějaká profesionální… ??? Nemáte někdo o tomto informace ? Neznáte nějakou webovou stránku, kde jsou informace o těchto technologiích rozepsané ? Jak se jmenuje tato „televizácká“ práce s těmi filmy? Nezabýváte se někdo náhodou tímhle ? Znáte někdo časovou osu, jaké media se používala a kdy se v tomto posílání filmů a seriálů přešlo na digitál ?

Děkuji za odpovědi

Odpovědi
Drap

Filmy se neobjednávaly u výrobce ale u distributorů. Pro kina a podobně přišla cívka, nebo cívky s filmem vlakem nebo poštou. Nebyl to problém, promítalo se téměř v každé vesničce. A do kina jsme chodili za 1 kč.

davestejk

Nemyslím kino !