Jak se dřív určovala rychlost lodi než bylo GPS a uplavaná vzdálenost?

(středověké plachetnice)

Nejlepší odpověď
rynek878

Pomůcky k určení času a rychlosti lodě – přesýpací hodiny a ruční log
Čas se na lodi měřil pomocí přesýpacích hodin pouze na krátký časový úsek. K měření rychlosti lodi se používaly půlminutové přesýpací hodiny. K vlastnímu měření se používal tzv. log ve tvaru kruhové výseče se středovým úhlem 70 – 90o z bukového prkénka o tloušťce 10 až 12 mm a o poloměru 15 – 20 cm. Všechny tři rohy výseče byly provrtány a oblouková strana byla zatížena olovem tak, aby logová výseč byla svisle ve vodě až po středovou výseč. Odporem vody zůstává log na místě. Log byl navázán na provaz, na kterém byly uzly ve vzdálenosti 1/120 námořní míle. Rychlost lodi v uzlech se určila tedy tak: kolik uzlů se odvinulo za 30 sekund tj. 1/120 hodiny taková byla rychlost lodi v uzlech za hodinu. Přesnost takto určené rychlosti byla malá a proto docházelo v navigaci často k omylům. V současné době se používá k určení rychlosti lodě automatický log.

Zdroj: http://www.ze­memeric.cz/1+2-99/filatelie.html

Další odpovědi
Bičiště

Zmiňovaná GPS v otázce, více než k rychlosti, má význam k určení polohy lodi.Určit polohu lodi v dřívějších dobách bylo umění.Používal se k tomu po celá staletí přístroj „SEXTANT“ Je to úhloměr, kterým se měří úhel nebeských těles nad mořským horizontem. Zaměřovalo se to k nejznámějším na nebi viditelným tělesům – slunce, měsíc, planety, hvězdy.Určení polohy lodi, bylo výsadou kapitána a nejvyšších důstojníků.Sextant byl nejstřeženějším předmětem na lodi. Určení polohy lodi sextantem se dodnes vyučuje na námořních školách a je stále náhradní pomůckou k určení polohy lodi. Sextant se dá v přímořských státech běžně zakoupit, nejlevnější kusy jsou z plastu.

venkovan

Měření sextanem potřebuje jednu drobnost. Vědět kolik je hodin a který den v roce. Protože teprve potom bylo možné počítat úhel třeba ke slunci. Poloha lodi se určovala vždy ve stejnou denní, noční dobu a když byla nepřesně určena (někdo zapomněl včas otočit přesýpačky) tak byl problém.

miladaB

Rychlost se uřčovala v uzlech. Vzalo se lano které mělo uvázáno na sobě v určité vzdálenosti ve a rozestupu řadu uzlů. Toto lano se hodilo do moře přes palubu a tím se začolo odmotávat. Pomocí přesípacích hodin s pískem se určila doba sledování např pět minut a za tu dobu se spočítalo kolik lana se odmotalo a kolik uzlů bylo na tom odmotaném laně. Když loď plula hodně rychle odmotalo se hodně lana a hodně uzlů a když jela pomalu odmotalo se málo lana a málo uzlů.