Jose1f

Jak se dostanou peníze ze státní tiskárny k prvému člověku, který si za ně může něco koupit?

Stále to nedokážu domyslet do konce. Držím v ruce 100 korunu. Dostal jsem ji jako mzdu od svého zaměstnavatele. Ten ji dostal za dodané zboží od zákazníka. Zákazník ji dostal také od nějakého jiného zaměstnavatele. Ten ji také dostal od nějakého dalšího zákazníka, atd. Tento řetěz končí ve státní tiskárně, kde ta 100 koruna byla vytištěna. A tady je ten zlom, který nemohu pochopit. Jak se tato bankovka dostane z tiskárny k prvému člověku, který by si za ni mohl něco koupit?
Doplňuji:
Rozumím tomu, že např. národní banka své peníze počítá a přitom dává stranou opotřebené bankovky. Ty následně zlikviduje a místo nich pošle do oběhu nové. Tím se ovšem nominální hodnota peněz v oběhu nezmění. Jak se to ale dělá, když se dávají do běhu nové peníze navíc? Státní banka je objedná v tiskárně (na čí požadavek?) a potom je dá komu (a za co)?

Nejlepší odpověď
ReHu

Předpokládám, že nové bankovky dostávají banky nebo pošty. Např. výměnou za poškozené.
Z banky je dostaneš třeba v bankomatu nebo si je vybere někdo jiný, komu přišla platba převodním příkazem.

Další odpovědi
lexx

Nová emise směřuje do banky, spořitelny, na poštu a tak. Tuhle jsem obdržel platbu na poště, zcela nové bankovky a čísla i série šly pěkně v řadě za sebou.

fablen

je to tak, nové bankovky jsou v České národní bance, odtud si je objednají banky, pošty atd…chodím na poštu pro drobné a také už jsem párkrát dostala celý balíček nových bankovek (většinou stokorun).
Ne, že by to byla právě výhra, musí se pak totiž dávat hodně velký pozor, aby se zákazníkům nevrátilo omylem peněz více.