štamgast

Jak se dostaly dudy na západ Čech?

Všichni známe Strakonického dudáka. Jak se skotský nástroj dostal k nám tak dávno?

Nejlepší odpověď
annas

I dudy mají svou historii. Nedá se odpovědět konkrétně, kdo je přivezl do Čech. Může to být i naopak, že nějaký český krajánek se s nástrojem seznámil na cestách.
----
Strakonický dudák aneb Švandovy dudy v Čechách
" Nafukovací nástroje ustoupily na počátku minulého století dudám s dmýchacím měchem. Toto vylepšení, které umožnilo dudákům zpívat, což čeští dudáci bohatě využívali, se k nám dostalo nejspíše z Francie přes Německo. Původně všude se vyskytující dudácká lidová hudba se udržela nejdéle v jižních a jihozápadních Čechách."
http://www.zu­saplus.cz/GF_se­rial3.htm

Je několik zajímavých článků, kde se píše o historii dud.

"Dudy byly ještě před dvěma sty lety ve střední Evropě běžným hudebním nástrojem. V Rakousku a v Bavorsku byly dudy zapomenuty, v Čechách, hlavně na jihozápadu, a na Slovensku dudy přežily. Před asi dvaceti lety někteří rakouští muzikanti přivedli dudy opět do země pod Alpami. Franz si je přivezl za Slovenska, jiný z hornorakouských dudáků – Rudi Lughofer zase z Čech. Centrem dudácké muziky se stal hornorakouský
Kremsmünster, kde se i Franz naučil hrát na dudy.

http://www.fol­klornisdruzeni­.cz/pohadky-z-obou-stran-sumavy-se-vypravely-v-bavorsku

"Zvuk dud je velmi často spojován právě se Skotskem, což často vede k domněnce, že je to původní skotský či dokonce keltský nástroj. Není nic vzdálenějšího pravdě. Vždyť ještě před dvěmi či třemi sty lety byly dudy běžným nástrojem prakticky po celé Evropě a jejich varianty dosud nacházíme v lidové hudbě od Uralu až po pobřeží Atlantického oceánu.

Až do 12. století záznamy či nálezy dud jako nástroje prakticky neexistují. Nelze však s určitostí říci, zda v evropském prostoru nepřežívaly jako velmi okrajový nástroj v uzavřených komunitách, v nichž se možná udržely jako relikt z dávné doby.

Změna však nastala s křižáckými výpravami. Okolo roku 1200 je, co se týká dud, situace v Evropě již naprosto odlišná. Pravděpodobným impulsem byl střet s tehdy velmi vyvinutou a kulturní civilizací Blízkého východu a znovuobjevení již zapomenutých znalostí. Vedle mnoha významných pokroků v oblasti vědy a umění nastává i “renesance” dud v Evropě. Během velmi krátké historické doby se s dudami setkáváme prakticky v celé Evropě, od Švédska po Itálii, od Balkánu po Anglii.

Historie vývoje dud… napsal Napsal Václav Rout
http://www.du­dy.eu/dudy-eu/dudy-eu-historie-rout.
--

Další odpovědi
marci1

Dudy jsou spojovány se Skotskem, ale dudy „byly historicky známé už v antickém Řecku. Původně byly jednoduchým dechovým nástrojem, který pravděpodobně vznikl již před 4 000 lety v Egyptě a v přední Asii. Odtud se postupně šířily s pastýři, ale především s četnými arabsko-tureckými nájezdy do Evropy, kde nacházíme nejvíce jejich forem a druhů – mnoho evropských národů má pro ně nejen vlastní jméno, ale i své vlastní modifikace nástroje.“ 🙂

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Dudy