arygnoc

jak se dorozumívají slepo-hluchoněmí?

jak a kde se vůbec naučí dorozumívat?
Doplňuji:
Četl jsem totiž povídku (SF, výbor Press Enter), kde se hrdina povídky dostal do komunity slepohluchoněmých. Dorozumívali se doteky (někdy to zavánělo až lehkým pornem), ale jejich svět měl úplně jiné hodnoty, jinak ho vnímali (pouze hmatem).

Otázka, jak a kde se naučili v povídce není řešena, proto mě to zajímá.

Pokud vím, narodí se i lidi s takovým postižením .

Nejlepší odpověď
Berušinka

Takový člověk je závislý pouze na dotecích, myslím, že takových moc není a když už jsou, tak možná nějaký ústav =( Nevím … ráda se přiučím, snad nebudu brečet – je to dost emotivní téma =(

Další odpovědi
anonym

Myslite , ze opravdu nekdo takovy je ? ☹ Ze se tak narodi ? Nebo ze je napr. hlucho nemy a az pozdeji oslepne … ?
Kazdopadne je to nejenom velmi smutna otazka , ale i takova " zvlastni " k zamysleni se sami nad sebou , v jakem " luxusu " zijeme. Tim myslim , relativni zdravi....... , ale i hlouposti , ktere nekdy " pachame " .

  • iv-

dědapetr

Hluchoněmí se dorozumívají znakovou řečí.
http://minibon­bonek.blog.cz/0708/zna­kova-rec-abeceda-obrazky

pokazdejinak

existuje znaková dotyková abeceda – takové zkrácené „psaní“ do dlaně – používají ji i hluchoslepí
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Dak­tylografika