Michal Kole

Jak se dělají na koncertech různé dozvuky? Že půl minuty ještě duní basová kytara a muzikant už na ní ruce nemá ?

Odpovědi
www

Nevím jak dnes, ale dříve se tomu elektronickému zařízení přímo říkalo ‚dozvuk‘. 😉

Hlada

V podstatě se zvuk nahrává a za nastavitelný čas se přimíchává do přímého signálu. Zvuk se může přimíchat jednorázově, vznikne prodloužení nebo vícenásobně, vznikne ozvěna (echo). Dřív se to dělalo magneticky pomocí pružin, později smyčkou magnetofonového pásku v dozvukovém zařízení. Echocord od Dynacordu měl posuvnou hlavu, Echolana z Tesly několik snímacích hlav za sebou. Dneska se nahrává zvuk digitálně do pamětí.