kaculinda200

Jak se dělá disociace kyseliny uhličité?

Jak se dělá disociace kyseliny uhličité prvního a druhého stupně?

Odpovědi
Emefej

Podle starší teorie, která připouští existenci této kyseliny:
H2CO3 + 2H2O = HCO3– + H3O+

Podle modernějších teorií kyselina uhličitá existuje pouze za specifických podmínek, disociace soustavy CO2+ H2O by vypadala takto:
CO2 + 2H2O = HCO3– + H3O+
Iont HCO3– se chová jako kyselina, dosociuje takhle:
HCO3– + H2O = CO2– + H3O+

Kelt

Kyselina uhličitá, je velmi slabá kyselina – prakticky se jedná o roztok oxidu uhličitého ve vodě pod tlakem. Když otevřeš láhev, bublinky oxidu uhličitého vyletí ven.
Ale jiná situace je u solí – uhličitanů , existují uhličitany a hydrogenuhličitany, to snad dokážeš napsat.