misskas

Jak se dává hudba na LP/Gramofonovou desku?

jen mě to tak napadlo tak se ptám.

Nejlepší odpověď
Michal Kole

Skoro stejně jako když se přehrává, jen opačně 🙂

jak jede jehla v gramofónové přenosce po desce tak kmitáním se vytváří magnetické pole (v přenosce je elektromagnet), který elektromagnetickou indukcí zapříčiňuje vznik elektrického proudu

(magnetické pole uvádí do pohybu elektrony ve vodičích) a

elektrický proud se převádí na zvuk v repdouktorů,

tam ej taky elektromagnetická indukce (podle intentzity magnetického pole u jednotlivých akustických frekvencí je jiníé přitažené membrány v reproduktoru a mechanické kmitání té mebrány vytváří ten zvuk

u nahrávání desky je to opačný proces, že se vytváří magentické pole z mikrofonu (opačný princip repdouktoru, mebránu nerozkmitává elektrický proud, ale síla lidského hlasu)

a přenoska pak vyreje drážku do tzv. matrice, ze které se udělá lisovník, a pak se jen mechanicky vyrábí desky na lise – něco jako když se razítkuje.

Další odpovědi
anonym

výroba vinylu http://fyzika­.jreichl.com/ma­in.article/vi­ew/415-vyroba-gramofonovych-desek a video http://www.you­tube.com/watch?v=e-aHVKHzONQ

Funna

desky se „lisují“…
http://fyzika­.jreichl.com/ma­in.article/vi­ew/415-vyroba-gramofonovych-desek

Skeptik

Trochu bych poopravil Michala. Magnetické pole neuvádí elektrony do pohybu, protože se jedná o dostředivou sílu (je kolmá na pohyb) a má tedy pouze vliv na zakřivení dráhy elektronu. Tedy jestliže je rychlost elektronu nulová, pak nebude mít na něj magnetické pole žádný vliv a tedy jej ani neuvede do pohybu. Na velikost rychlosti má vliv pouze elektrická složka pole.