Syd

Jak se daní příjem z prodeje cenných papírů, jestliže byly prodány v jiném roce, než byly koupeny?

Když bych roce 2013 nakoupila akcie za 1 000 000 a dala je do nákladů (§10, FO), byla by daňová povinnost 0 a tedy vše OK. Když bych je ale v roce 2014 prodala za 1 000 000, měla bych potom obrovský příjem, a jelikož by nebyly náklady na pořízení, měla bych platit obrovskou daň ze svých peněz (při nesplnění 6měsíčního časového testu).
Je to tedy tak, že za rok 2013 dám do nákladů jen poplatek za zřízení brokerského účtu, ne náklady na nakoupené akcie, a náklady uplatním až v roce 2014 – např. prodám 1 z 1000 akcií, a tak do nákladů dám jen částku, za kterou jsem průměrně koupila loni 1 akcii včetně poplatků?
Doplňuji:
ocko: A jak bych zanesla do daňového přiznání skutečnost, že chci uplatnit ztrátu z minulých let? Nevidim na to zvláštní kolonku (v příloze 2). Napsala bych v bodě 2 (v příloze 2) např. do 2. řádku „ztráta z minulých let“ a do kolonky výdaje částku, jakou chci uplatnit?

Nejlepší odpověď
anonym

Syd, tohle ale přece zákon o dani z příjmu řeší zcela srozumitelně: v roce 2013 bys sice měla nulovou daň, ale vykazovala bys ztrátu. Tu bys uplatnila jako odpočet od zdanitelného příjmu v roce 2014 (nebo v následujících letech, když bys třeba neprodala cenné papíry naráz). V roce 2014 bys samozřejmě nemohla nákup akcií z předchozího roku uplatňovat jako náklad.
Doplňuji:
Na to v daňovém přiznání samozřejmě kolonka je. Řeší to §5,odst 3, a § 34 určuje dobu a způsob možnosti uplatnit ztrátu. Tuto ztrátu uplatníš v případě zdaňování zisku z prodeje akcií v Příloze č. 2 na řádku 205.