mosoj

Jak se dá změřit rychlost světla v kuchyni s přesností cca 5 %?

Jaké pomůcky z kuchyně je nutné použít?

Jasně píši s přesností ( s chybou) do 5%!
Myslím si že na tom papíru lze rozeznat ta nejtmavší místa lépe než na čokoládě !

https://www.stre­am.cz/profiq/10013460-jak-zmerit-rychlost-svetla

Nejlepší odpověď
Lamalam

To znám, je to staré, ale dobré: https://www.on­line.muni.cz/po­divejte-se/3701-badatelna-1-dil-jak-doma-zmerit-rychlost-svetla

mzm

Pokud vím, tak na mikrovlnce bývá frekvence napsaná s přesností ± 3platné číslice. Vychází z geometrie magnetronu, takže je (podle mě) na těch 5% celkem zaručená.

Lamalam: Příklad je na měření rychlosti elmg vln z mirkovlnky. OK, je to rychlost světla a jako příklad skvělé. Ale napadlo mě: dala by se změřit rychlost skutečného světla, třeba ve skle? (tam by měla být kolem 2.108 m/s)

Dochy

Mno… pokud se vychází z geometrie magnetronu, pak je to dobré jako zajímavost, ale pro skutečné měření naprd… udaná frekvence je pak totiž f=c/l
A pak počítáte rychlost světla ze změřených hodnot:
c'=f*l', tedy:
c'=(c/l) * l' a pokud budeme předpokládat měření bez chyby a tedy l=l', pak je výsledek:
c'=c

Závěr: Změřená rychlost světla je přesně taková jako rychlost použitá ve výpočtu parametrů mikrovlnky. Bez jakékoli vazby na skutečnou rychlost světla jako fyzikální konstantu.

mzm

Této úvaze moc nerozumím.
el. mg vlny se ve vzduchu šíří rychlostí světla, to je to, co se měří. A frekvence se u mikrovlnek ladí poměrně přesně, aby se dosáhlo rezonanční frekvence vody (nebo násobku).
Takže udaná frekvence 2.45 GHz bude opravdu poměrně přesná, takže ji skutečně znám.
např.: http://www.od­bornecasopisy­.cz/elektro/ca­sopis/tema/mi­krovlnka-mytu-zbavena-aneb-je-duvod-k-obavam--13546

Dochy

No ale pokud se ladění magnetronu dělá jeho konstrukcí (rozměry) pak je to součástka vytvořená na základě znalosti rychlosti světla. Měřit rychlost světla něčím co pro správnou konstrukci vyžaduje znalost rychlosti světla je hovadina. Je to stejné jako vědecky bádat nad tím jaký náboj má elektron a nakonec napsat závěr že to je 1,602×10−19 C protože to tak píší ve fyzikálních tabulkách.
Pokud použiji mikrovlnku na měření rychlosti světla jsem debil. Nebudu přeci dělat experiment, když je jednoznačně jednodušší se zeptat konstruktérů, kteří tu rychlost pro konstrukci museli znát.
Navíc neměří rychlost světla ve vakuu, ale rychlost mikrovln ve vzduchu a ještě v uzavřené komoře s rozměry blízkými délce vlny daného zařízení, takže ovlivňující měření. Pokud bych neznal rychlost šíření světla a chtěl jej zjistit, pravděpodobně nebudu vědět ani to že vzduch ovlivňuje rychlost minimálně a že ve vzduchu bude rychlost šíření mikrovln téměř stejná jako rychlost šíření světla.

Dochy

Vychází to ale z předpokladu, že znáte frekvenci v mikrovlnce… Takže pro skutečné stanovení rychlosti světla je to nepoužitelné, pokud tu frekvenci nejste schopni změřit i jinak.

Dochy

Ještě ta přesnost ve videu… Měřili velice neostré meze běžným metrem. Při 6cm nebo kolik tam naměřili se dá uvažovat nepřesnost měření cca 10%. To že se strefili asi na 1% je jen náhoda… Oni i stojící hodiny ukazují přesný čas 2× denně 😉