zzzzz

Jak se dá vyzkoušet platina?

Zlato se zkouší lučavkou, ale jak platina??? Nechci rady typu, zajdi si do zlatnictví, chci jen vědět, jak to ten zlatník pozná, že se jedná o pravou platinu. Je na to taky nějaká kyselina?

Nejlepší odpověď
cochee

Zlato se NEzkouší lučavkou, lučavka královská je směs kyselin, která jako jediná umí zlato rozpustit. Zlato obecně se zkouší tak, že se otře o buližník a zlatá stopa se potře koncentrovanou kyselinou dusičnou; pokud se nic neděje, jde o zlato, pokud kovová stopa „vyšumí,“ jde o obecný kov. Pak jsou ještě jiné kyseliny resp. jejich směsi, které slouží k určení přibližné ryzosti zlata. A tímtéž způsobem se zkouší platina, otěrem o buližník a kyselinou. Zde přehled používaných kyselin pro tyto otěrové zkoušky: http://www.pun­covniurad.cz/cz/doc/Z­ku%C5%A1ebn%C3%AD%20l%­C3%A1tky%20a%20sm%C4%9Bs­i.pdf

Další odpovědi
mosoj

Pomocí spektrometru a dalších metod.

http://tester-au.eu/cs/content/13-eko-testery

venkovan

Zlato se zkouší lučavkou – popravdě – není to pitomost, která se nese společností po staletí?
Pokud vím, tak lučavka je agresivní na všechny kovy včetně zlata. Takže bude reagovat na každý zlatu podobný kov.
Pokud bych si chtěl osobně ověřit, zda ten kov je zlato, tak nejdřív vyzkouším všechny běžné kyseliny a pokud kov na ně nebude reagovat, budu usuzovat, že by to mohlo být zlato. Lučavkou to potom ověřím, zda na ni kov reaguje,ale stejně to ještě nebude na 100% jistota, že je to zlato.