Danah

jak se co nejúčinněji naučit úlohy o pohybu?

zítra píšeme písemku (8.třída) na slovní úlohy o pohybu s rovnicemi a já nikdy nedokážu vytvořit správnou rovnici, aby mi vyšel správný výsledek.
Jak například vypočítat úlohu: Auto projíždělo lesním úsekem 9 minut v=75 km/h. Kolik km měřila cesta lesem?

Nejlepší odpověď
Drap

Nejúčiněji se to naučíš, když pochopíš co počítáš.

Další odpovědi
Alesh

Tak v podstatě se dá postupovat takto:
Musíš znát všechny potřebné rovnice a vědět, co vyjadřují. Stačí znát samozřejmě jen jeden tvar té konkrétní rovnice, ty další odvodíš. Třeba musíš vědět jak je definovaná rychlost. Její definici si snadno odvodíš z jednotky rychlosti (km/hod. nebo m/s) → rychlost = dráha / čas. v = s / t → v * t = s → t = s / v.
Máš úlohu, kde znáš t = 9 min a v = 75 km/hod. s = ?
předně musíš použít jednotky, metry a sekundy nebo km a hod., nabízí se km a hod. → t = 9/60 hod. = 3/20 hod.

s = v * t = 75 * (3/20) = 75 * 3 / 20 = 11,25 km.

huxa

Toto jsou velmi lehké příklady, neboť počítáš něco skutečného, narozdíl od například komplexních čísel.
Jede tedy devět minut rychlost 75km/h. Můžeš počítat dle vzorce, takže:

  1. převést do základních jednotek (devět minut na hodiny)

b)vybrat správný vzorec a dosadit (určitě máte povolené tabulky)¨

nebo si to můžeš představit-za jednu hodinu auto ujede 75km/h, za minutu tedy ujede 75/60=1,25km. Jede devět minut, tudíž 9×1,25.

Kelt

Základem je pochopit o co jde. V tom tvém příkladě počítáš dráhu, která vyjde násobením času a rychlosti. Čas 9 minut si převedeš na sekundy. Jedna minuta je 60 sekund. čas je tedy 540 s. Rychlost si převedeš z km/h na m/s a to tak, že používáš koeficient 3,6. Můžeš si to napsat klidně ve zlomku. Pak to vynásobíš a máš dráhu, vzdálenost v metrech. Abys věděl základní vztah, napiš si velkými písmeny dva zlomky. Do jednoho si dej do čitatele s, do jmenovatele t . v
a ve druhém bude v čitateli dráha, ve jmenovateli rychlost . čas.
Když chce vypočítat jednu veličinu, tak si ji v tom zlomku zakryješ a budeš vědět postup řešení.
Nebo víš, že hodina má 60 minut a auto jede rychlostí 60 km za hodinu, kolik tedy ujede za 4 hodiny – počítáš dráhu. Upravuj si jednu hodnotu a počítej si výsledek.
Nebo auto jede rychlostí 60 km/h a jede 3 hodiny. Zpátky jede rychlostí 90 km/h.
Jak dlouho pojede. Počítáš čas,
Auto jede 60 km/h a musí ujet 300 km. Jak dlouho pojede – vypočítáš čas.
Zpátky to musí stihnout za 3 hodiny, Jakou rychlostí musí jet. Počítáš rychlost.
Nakresli si to, piš si to, klidně si vezmi něco jako autíčko a znázorňuj si to na papíře.

Lamalam

Pokud to stále nechápeš, tak se to tady stejně do zítřka nenaučíš.