merinkal

Jak se chovat k dítěti, které prožívá změny zlobením?

Co dělat, když se dítě srovnává s nově nastalou situací (nové bydlení v Praze, nová školka a nový přítel) tím, že zlobí, neposlouchá, upozorňuje na sebe hlasitě, brečí a je drzé? A to tím, že si pokouší samo nastavovat podmínky a zkouší, co vydržím.

Odpovědi
marci1

Po pravdě řečeno, je těch změn najednou opravdu dost. Zkuste to s ním probrat spíše kamarádsky, vysvětlete mu, že i na Vás je to hodně změn a že potřebujete, aby Vám pomohl. Přidejte trochu humoru, úsměvu, klidnou rodinnou pohodu a v tomto období se mu více věnujte, než obvykle. 🙂

Reezo

Možná na sebe chce strhnout více pozornosti. Otázka je jak to u vás chodí a kolik času věnujete své ratolesti. Navíc děti neradi mění jíž zaběhnuté systémy. Např: stěhování, nový přítel a nová školka to všechno může mít psychycký dopad na dítě a chce vám třeba takto říci, že se mu něco nelíbí. Ohledně této otázky je tu mnoho neznámích a jen tak střelit, proč zlobí více není možné. Ale je jasné, že za vše může výchova dítěte. Špatná výchova vede ke špatným zvykům, které přejímá od rodičů, protože to u nich vidí. Navíc rodič, který dítěti káže vodu a sám pije víno, také není moc dobrý příklad pro dítě.

aramah

Tady jste měla dítěti v předstihu vysvětlit že se budete stěhovat, jak se na něj dětí těší v nové školce.Žádné násilí dát tomu čas,stěhování školka je to moc najednou, tak bych stím přítelem zatím počkala, pokud ho nezná.To by nerozchodilo ani větší děcko,co dodat, snad jen trpělivost ono se to srovná 🙂

Nuk nuk

Chce to skloubit trpělivost (protože ono na něco reaguje) s důsledností a neústupností. Tj. asi ho vyloženě netrestat, pokud jde skutečně jen s vyrovnáváním se s novou realitou, ale nerozmazlovat a dát jasně na jevo, že takové a takové chování se Vám nelíbí a je stejně špatné, jako bylo doposud.

Dítě ale může takhle reagovat především na toho nového přítele – to může trvat dlouho a může to způsobit i velký psychologický problém. Záleží to na věku dítěte a na tom, jak je to dlouho, co ke změně došlo. Zeptejte se učitelek, jak se chová v MŠ. Sledujte jestli tam má kamarády. Pokud by se tak chovalo přecevším k Vám nebo k příteli, může to znamenat, že je „přítel“ pro dítě „vetřelcem“. Pak jedině zkusit malému nějak tu novou situaci vysvětlit a dát mu najevo, jakou ten nový „táta“ nebo „strýček“ hraje roli a že není zlý.