Avatar uživatele
anonym

Jak se chorvatsky řekne hotovost?

Doplňuji:
annas: Proč jste mi nechtěla odpovědět?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? annas, redy, zzzlatokopka, anonym před 3255 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Nechtěla jsem odpovídat, ale fakta z Vývoje jazyka i Etymologie (J. Rejzek) jsou tato:

Hlavní hláskové změny proběhly v češtině do konce 16. století. Nejde o moderní změny, ale jevy, které souvisejí s charakterem jazyků, když se vyvíjely samostatně po rozpadu praslovanštiny,.

Že je v chorvatštině tvar s g, není nic neobvyklého. G bylo již v praslovanštině. Rozdílným vývojem slovanských jazyků došlo v češtině ve 13. století ke změně g v h u všech slov, která tehdy v češtině byla. Změna je i ve slovenštině, lužické srbštině, ukrajinštině a běloruštině.

Takže jde o původní všeslovanský jev. Podst. jméno ( česky hotovost) je odvozené od příd. jména praslovanského gotowy, v srbochorvatštině – gótov, v češtně gotov6(jer), gotový – hláskový vývoj na hotový.

Hotovost – gotovina.

Stejně tak je rozdílný význam přípon v češtině mezi – ost a -ina (v češtině méně častá – užívá se pro názvy nositelů vlastností nebo míst..

Doplňuji:
Protože jste už překlad měl.

Al pak jsem si uvědomila, že někoho bude třeba zajímat i důvod, tudíž jsem reagovala.

víc diskuse

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
anonym

Snad základní znalostí je fakt, že Chorvaté jako Rusové a spol. nemají vyvinuté moderní prvky – od 17. století výše: g → h (Gradec → Hradec, …) atp. Pročež hotovost → gotovost. Další znalostí musí být samozřejmě gramatika – ost ⇒ ina. Gotovina (hotovina).
Doplňuji:
Přesněji:

„Od 12. století dochází k přeměně g na ɣ, později na h.“ (Wikipedia)

Co se týče češtiny. Leč další jazyky to o něco později taktéž učinili. Pročež raději zahrnu všechny – od 12. století výše…

Upravil/a: anonym

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Front

https://transla­te.google.cz/?hl=cs&t­ab=wT#cs/hr/ho­tovost

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Löwe

馬鹿

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Stačilo si zadat hotovost:
https://transla­te.google.cz/#cs/hr/h­otovost

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
anonym

Lidé slyšte,já nejsem žádný idiot,ale převlečený Zoro mstitel a přišel jsem vás spasit,já jsem nejlepší z nejlepších a když vám řeknu,že jste jiní,tak se koukejte štandopéde nad sebou zamyslet,já jsem prorok na vysoké noze,tak bacha na Karla Vlacha jó!http://im.tis­cali.cz/press/2012/09/07­/9503-rom-ilustracni-foto-653×367.jpg

před 3255 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

Annas vám nechtěla odpovědět asi protože jste se nedávno zmiňoval o nějaké soukromé zprávě(hysteric­ké),že jste zlý,ctižádostivý a vtěrný jako veš,tak nevím,protože otázka už byla smazána nejspíš administrátorem z důvodu spam,reklama,nebo tak něco…

před 3255 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

…tato otázka zřejmě slouží nejenjen k vašim osobním účelům,máte radost?

před 3255 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

aspoň na svém avataru nevypadám jak idiot…

před 3255 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

Neřekl bych.....

před 3255 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

Ovšem.

před 3255 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek