Jak se chorvatsky řekne hotovost?

Doplňuji:
annas: Proč jste mi nechtěla odpovědět?

Nejlepší odpověď
annas

Nechtěla jsem odpovídat, ale fakta z Vývoje jazyka i Etymologie (J. Rejzek) jsou tato:

Hlavní hláskové změny proběhly v češtině do konce 16. století. Nejde o moderní změny, ale jevy, které souvisejí s charakterem jazyků, když se vyvíjely samostatně po rozpadu praslovanštiny,.

Že je v chorvatštině tvar s g, není nic neobvyklého. G bylo již v praslovanštině. Rozdílným vývojem slovanských jazyků došlo v češtině ve 13. století ke změně g v h u všech slov, která tehdy v češtině byla. Změna je i ve slovenštině, lužické srbštině, ukrajinštině a běloruštině.

Takže jde o původní všeslovanský jev. Podst. jméno ( česky hotovost) je odvozené od příd. jména praslovanského gotowy, v srbochorvatštině – gótov, v češtně gotov6(jer), gotový – hláskový vývoj na hotový.

Hotovost – gotovina.

Stejně tak je rozdílný význam přípon v češtině mezi – ost a -ina (v češtině méně častá – užívá se pro názvy nositelů vlastností nebo míst..

Doplňuji:
Protože jste už překlad měl.

Al pak jsem si uvědomila, že někoho bude třeba zajímat i důvod, tudíž jsem reagovala.

víc diskuse

Další odpovědi
anonym

Snad základní znalostí je fakt, že Chorvaté jako Rusové a spol. nemají vyvinuté moderní prvky – od 17. století výše: g → h (Gradec → Hradec, …) atp. Pročež hotovost → gotovost. Další znalostí musí být samozřejmě gramatika – ost ⇒ ina. Gotovina (hotovina).
Doplňuji:
Přesněji:

„Od 12. století dochází k přeměně g na ɣ, později na h.“ (Wikipedia)

Co se týče češtiny. Leč další jazyky to o něco později taktéž učinili. Pročež raději zahrnu všechny – od 12. století výše…

Front

https://transla­te.google.cz/?hl=cs&t­ab=wT#cs/hr/ho­tovost

Löwe

馬鹿

anonym

Stačilo si zadat hotovost:
https://transla­te.google.cz/#cs/hr/h­otovost

anonym

Lidé slyšte,já nejsem žádný idiot,ale převlečený Zoro mstitel a přišel jsem vás spasit,já jsem nejlepší z nejlepších a když vám řeknu,že jste jiní,tak se koukejte štandopéde nad sebou zamyslet,já jsem prorok na vysoké noze,tak bacha na Karla Vlacha jó!http://im.tis­cali.cz/press/2012/09/07­/9503-rom-ilustracni-foto-653×367.jpg

anonym

Annas vám nechtěla odpovědět asi protože jste se nedávno zmiňoval o nějaké soukromé zprávě(hysteric­ké),že jste zlý,ctižádostivý a vtěrný jako veš,tak nevím,protože otázka už byla smazána nejspíš administrátorem z důvodu spam,reklama,nebo tak něco…

anonym

…tato otázka zřejmě slouží nejenjen k vašim osobním účelům,máte radost?

anonym

aspoň na svém avataru nevypadám jak idiot…

anonym

Neřekl bych.....

anonym

Ovšem.