mandat

Jak se cestovalo ze Západního Berlína?

Dobrý den mám otázku. Dalo se nějak odjed ze Západního Berlína do zbytku NSR bez nutnosti pohraniční kontroly s NDR?

Nejlepší odpověď
led

Západný Berlín bol vlastne súčasť Spolkového Nemecka s ktorým bol spojený leteckým mostom a stráženou a oplotenou diaľnicou. Jedine pri použití týchto pupočných šnúr s materským BRD, nepotrebovali pas.
Akýmkoľve iné použitie presunu do BRD, či prechádzanie do (východného) Berlína cez hraničný prechod bolo spojené aj s kontrolou dokladov.
Mimoto bol používaný aj ilegálny prechod z/do „východnej zóny“ tzv. Berlínsky tunel.

Další odpovědi
petra15

nebyla tam k tumu ucelu nahodou dalnice s ohromnymi kontrolnimi stanicemi ? Jed se tam podivat, vyplati se to…,jsou tam "hranicni muzea"ktera se touto problematikou zabyvaji…a prodavaji tam zbyky(kousky)te zdi…

anonym

Bez kontroly orgány NDR pouze letecky.