hawranek

Jak se bránit při poškození stromků?

Příběh- bydlíme poblíž velkého OC. Za naším pozemkem je břeh-pod ním silnice-pak začíná OC. Břeh patří dle informací z katastru nemovitostí městu- od silnice dál je to majetek OC. Na onom břehu měla být vystavěná protihluková stěna, která ale nebyla dokončena. Aby se alespoň trochu zamezilo hluku přicházejícího ze silnice a z OC, byly na břehu, hned za naším plotem, vysázeny stromky. Travnaté plochy kolem OC jsou pravidelně udržovány, tráva je posekána (nevím ale, jestli je to na popud OC či města). Předevčírem zrovna trávu sekaly, ale když jsme poté za plot vyšli, zjistili jsme, že zmizela nejen tráva, ale 4 stromky! Byli to smrčky, asi 120 cm vysoké. Kolem smrčků byli tyčky, aby byli smrčky jasně viditelné a vyhnuli se jim při sekání. Jeden stromek byl useknutý, jeden vykopaný a další dva vytrhnuté. Protože to není poprvé, co se to stalo (už je to potřetí, poprvé takhle vyrejpaly všechny borovice), chceme se nějak bránit. Jde sice o pozemek města, ale stromy tam jsou vysazeny kvůli neschopnosti OC dodělat protihlukovou stěnu. Lze se nějak bránit?
Doplňuji:
Ty tyčky tam byly, píšu to v dotazu.

Nejlepší odpověď
anonym

Než bude (a zda vůbec) dokončena protihluková stěna, těžko budete mít vliv
na výsadbu a údržbu stromků a zeleně na „břehu“.
Můžete si chodit stěžovat
na obecní úřad, ale pochybuji, že se výrazně něco změní. Úředníci by vás ale měli informovat o tom, jak bude nakládáno s tímto pozemkem v nejbližší budoucnosti a kdo bude případnou zeleň udržovat. Tato firma má svého vedoiucího pracovníka, který má svěřený tento úsek. S tím by se mohlo později pokusit domluvit.
Zasaďte si vlastní stromky na vlastní pozemek, protože proti hluku vás asi jen tak něco účinně chránit nebude.

Další odpovědi
anonym

Sázet stromky na pozemku, který Vám nepatří, je nesmysl. Pokud si je vysázíte na vlastním pozemku, tak Vám do toho nebude zasahovat ani OC, ani město.
Pokud podle projektu měla být na břehu vybudována protihluková bariéra, tak choďte na úřad, pište a dožadujte se, aby byl projekt dokončen. Stěžujte si na hluk na hygieně, na stavebním úřadě, na městském úřadě. Trvejte na zjednání nápravy.
Nestěžujte si ale, že když něco provedete o své vůli na cizím pozemku, byť to bylo myšleno dobře, že vaše snaha není doceněna.
Stromků je sice škoda, ale nemají tam co dělat. Pokud takovou protihlukovou bariéru zvolí ten, kdo je povinen ji vybudovat, bude to v pořádku.

Funna

a nač si chceš stěžovat?..na to, že jsi vysadila na cizím pozemku stromy a majitel pozemku je odstranil?…to fakt myslíš vážně?…aby si město nezačalo stěžovat na tebe, že mu „ničíš“ pozemek…

rigormortis

Znehodnotit stromky tak, aby nebyly pěkné…většinou se ustřihne špička a nechají se vyjet dva kmeny…je to hnus ale pak to už nikdo nechce, tak to nechá tam, kde to je.
Proti posekání je velmi jednoduchá obrana, dát kolem stromku dřevěné tyčky, které při nájezdu sekačky buď už zastaví samotný stroj, nebo dostatečně dají najevo, že tam něco je…když to nepomůže…dejte ke kmínkům stromků pletivo…to si už zapamatuje že tam jsou stromky.
Jinak jsem ještě slyšel o nějakém smradlavém postřiku, ale o tom nevím skoro nic.