zjentek

Jak se blokuje internet?

Všude to čteme- blokované weby, Čína, S. Korea- cenzura, ale jak se to dělá? Internet jsem měl za něco, co všudy „teče“ drátem, tak jestli se to dá v určitý části zablokovat, tak určitě bude existovat vybavení, kterým to půjde zase odblokovat ..musím se přeci dostat k existujícímu internetu, ne? ;)

Nejlepší odpověď
Dochy

Internet je technicky v zásadě o přeposílání paketů podle požadavku odesílatele. Pokud ty chceš informaci třeba z wikipedia o Severni Korei, pak se Tvůj počítač nejdřív zeptá DNS servru na IP adresu wikipedie. Pak pošle na svou nejbližší bránu (tj. počítač zajišťující spojení pro podsíť ve které je Tvůj počítač) požadavek na server wikipedie. Ten požadavek tvá brána přepošle na další router (vlastně také brána) o kterém si myslí, že je k wikipedii blíž, ten to pošle na další, ten zas na další a tak dál až se to s trochou štěstí na wikipedii dostane. Wikipedie pošle pakety s požadovanou stránkou zase zpět (s největší pravděpodobností stejnou cestou). Všechny routery po cestě vidí odkud a kam se ty pakety posílají. Pokud má dojít k blokování, pak je několik možností. Jedno trochu jednodušší je, že nějaká autorita zakáže aby DNS server vracel IP adresy některých servrů (třeba wikipedie). Vrátí informaci, že nic takového neexistuje, nebo vrátí IP adresu servru, který pak bude třeba podávat nesprávné informace.

Druhá možnost (jistější) je, že nějaký router po cestě bude sledovat zdroj a cíl dat a třeba všechna která budou směřována na IP adresu wikipedie nepřepošle dál. Pokud toto bude dělat nějaký router přes který jde veškerá komunikace z nebo do sledované oblasti, je vlastně hotovo…

Obvykle třeba z ČR nejde vše přes jeden router, takových je několik do různých směrů a v případě výpadku jednoho je zpravidla možné pakety poslat jinudy (třeba i za cenu, že cesta bude delší). Těch routerů ale není příliš mnoho a pokud nad nimi nějaká autorita bude mít moc (jako třeba lokální vláda) pak může nařídit filtrování na všech.

Obrana existuje… Můžeš použít proxy server který je mimo sledovanou oblast. Třeba někde na Islandu. Tvůj počítač pak nežádá informace od wiki, ale od proxy. Routry nevidí nic závadného a tak žádost normálně přepošlou. Proxy server se wikipedie zeptá místo Tvého počítače a pak mu vrátí informace z wiki. Tobě běhá vše jako před zavedením omezení (jen s nepatrným zpožděním).

Samozřejmě s touto obranou se lze také vypořádat. Jakmile cenzor zjistí, že cenzuru lze pomocí proxy obejít, začne blokovat provoz na tuto proxy. Ty pak budeš muset najít nějakou, která ještě blokovaná není…

Další odpovědi
anonym

No nevím, ale možná v dané oblasti vypnou vysílače signálu.

postcd

já se laicky domnívám, že stát donutí poskytovatele internetové konektivity aby nastavili svou elektroniku skrze, kterou tečou data, aby odmítla požadavky na zobrazení určitých www stránek. Toto lze obejít tak, že se člověk připojí na počítač v jiné zemi kde není www blokována a tento počítač pak poslouží jako prostředník, který pak www stránku pošle člověku kde je internet blokován.

Zdroj: http://zajimave-clanky.info/jak-otevrit-internetovou-stranku-pokud-je-zakazana-poskytovatelem-internetu-nebo-statem/