MonkeyKing

Jak rozumíte tomuto přísloví z Bible?

K čemu peníze v rukou hlupáka? Chce koupit moudrost? Vždyť nemá rozum!

Znamená to, že jen hlupák by si kupoval (v dnešní době) školné na vysoké škole?

Nejlepší odpověď
annas

Vezmu to trochu jinak.

Přísloví vyjadřuje nadčasovou moudrost, která se dá použít i v současnosti.

Za peníze se moudrost nekoupí. Nakonec i papír, který žák či student získá, nesvědčí o tom, že je moudrý. K moudrosti nutně není třeba vzdělání na prestižní univerzitě.
.
Moudrý je ten, kdo ví, že nemá patent na rozum, kdo dokáže naslouchat jiným a umí také pozorovat svět okolo sebe., umí naslouchat, chce stále poznávat, přemýšelt, rozšiřovat své vědomosti. Protože má rozum na rozdíl od hlupáka, využívá každé příležitost k svému duševnímu obohacení. K tomu peníze nepotřebuje.

'Šalamounova slova „Moudrý má v hlavě oči, kdežto hlupák chodí ve tmě“ potvrzují, že hlupák nechce vidět to, co se děje kolem, a věří každému slovu..

Hlupák je vždy sám se sebou spokojený …

Další odpovědi
Nuk nuk

Myslím, že tento verš nemá se současným školným nic společného :)

„Hlupákem“ je v Bibli často označován člověk, který se chová nerozumně, pošetile, případně svévolně i za cenu toho, že dělá hloupé nesmyslné věci nebo hřeší. Někdy tak Bible označuje lidi, kteří se vědomě rozhodli jít proti Bohu. Navíc Bible staví rozumné uvažování a moudrost nad majetek.
Tudíž tomuto verši rozumím tak, že peníze (potažmo majetek) jsou hlupákovi na nic, protože to, co moudrost, kterou postrádá se za ně koupit nedá a bez rozumu by beztak nebyla moudrostí.

Moudrost a vzdělání jsou dvě věci, které spolu nemusí nutně souviset.

fcoop

Jsou i jiné:
Kniha Kazatel (Starý zákon)

Kdo miluje peníze, peněz se nenasytí, kdo miluje hojnost, nemá nikdy dosti.
Lepší suchá skýva a k tomu klid než dům plný obětních hodů a spory.

Raději potkat medvědici zbavenou mláďat než hlupáka s jeho pošetilostí

Pochybuji,že se Bible zabývá kupováním si školného.

Je to myšleno daleko obecněji,v jiných rovinách,sportovním žargónem – je to úplně jiná liga.

MÍT NEBO BÝT – TOŤ OTÁZKA

........... „Člověk se naivně domnívá, že skutečnost, kdy většina národa zastává určitou ideu a sdílí určité emoce, je dokladem platnosti těchto idejí a emocí. Nic není vzdálenější pravdě… Skutečnost, že miliony lidí propadají stejným neřestem, ještě nepovyšuje tyto neřesti na ctnosti; skutečnost, že sdílejí tolik společných omylů, ještě nedělá z těchto omylů pravdu; a skutečnost, že miliony lidí vykazují známky stejných psychických poruch, neznamená, že jsou tito lidé psychicky v pořádku“ ........

........: „Potřeba hluboké proměny člověka se nejeví jen jako etický nebo náboženský požadavek ani jako pouze psychologický požadavek plynoucí z patogenní povahy našeho současného sociálního charakteru, ale také jako podmínka pro pouhopouhé přežití lidského rodu… Poprvé v dějinách přežití lidského rodu závisí na radikální změně lidského srdce. Avšak změna lidského srdce je možná toliko v té míře, v níž dojde k drastickým ekonomickým a sociálním změnám, které poskytnou lidskému srdci šanci změnit se a odvahu a vizi tuto změnu provést“ ........
( Erich Fromm.)
=================

Může se mi to nelíbit,mohu s tím i nesouhlasit,ale to je tak všechno,co se s tím dá dělat.

Dnes a za současného statutu quo.
Ale přijdou změny. Situace je,nebo bude neudržitelná. Ten fenomén,co mu říkáme „Příroda“ – ten zase všechno srovná. Na původní hodnoty.
Radost z toho tedy nemám.

anonym

To není o školném, ale o rozhledu, zkušenostech, znalostech, to si za prachy nekoupíš. Kup si diplom, ale vzdělání a zkušenosti ti to nedá, stále budeš blbec.

Alesh

Ten co si koupí titul, asi ví proč to dělá nebo si to aspoň myslí, že to ví, takže zas tak úplně hloupý asi nebude.
Prostě jde spíš o to, kdo se k těm penězům jak dostane. Když si je vyděláš (klidně i nelegálně), tak víš, jak s nimi nakládat. Pokud k nim přijdeš náhodou (výhra, dědictví apod.), pak to dost často končí tragicky, páč dotyčný neví jak s nimi nakládat a i takoví milionáři kolikrát skončili na dlažbě.

mosoj

Jezus to né ! Autoři bible tehdy ještě neznali ODS . Ani v pekle takoví lidi nebyli.

postcd

Nevím co je to za text, ne každý biblický překlad je stejný, ten tvůj je dost nesrozumitelný.
Odpověď: ne neznamená. spíše by to mohlo znamenat, že peníze moudrost těžko přinesou, nebo že pravděpodobně nebudou cestou k moudrosti, kterou by zbožný člověk chtěl jít.. asi

anonym

Nemáš pocit, že tu mícháš hrušky s jabkama? Sešněroval jsi velmi neobratně dohromady něco, co se sebou ani zdánlivě nesouvisí. Hledat v bibli opodstatnění pro vyměření školného jako zdroje moudrosti, to opravdu nelze.
Buď máš tolik rozumu, že chápeš, že dnes to bez školného nejde a pokud chceš dosáhnout určitého uplatnění, tak to prostě přijmeš a budeš respektovat podmínky, za jakých lze vzdělání dosáhnout, nebo prokážeš svou krátkozrakost a budeš hledat (třeba i v bibli) opodstatnění toho, proč se neučit.
Moudrost si nekoupíš ani za sebevětší peníze, k té se můžeš jedině dopracovat studiem a zkušenostmi. Pokud z toho nemáš rozum, tak ti nepomůže ani bible, natož jakákoliv jiná moudra. Hlupák v dnešní době není ten, kdo si zaplatí školné a poctivě studuje, ale naopak ten, kdo nepochopil, že pouze svědomité studium mu dá možnost uplatnit se jako vysokoškolsky vzdělaný člověk.