Avatar uživatele
annas

Jak rozumíte moravským výrazům?

Dnes jsem potkla jednu dívku. Povídaly jsme si o všeličem. Mezi jiným se zmínila, že bydlí v Praze společně s dívkou z Čech a že si někdy nerozumí. Zajímalo by mě, zda měla studentka pravdu. Uvedla několik slov. Mezi jiným ta, která jsem napsala. Prosím o jejich vysvětlení.

Odpovídejte jen Češi, nikoliv Moravané!!! Děkuji.

1.rožnout, 2. morák, 3. mrml, 4. štrycla, 5. štangle, 6. šťukat, 7. zhlavec, 8. rapatý, 9. zavazet, 10. rozglábený.
Doplňuji:
Přesvědčila jsem se, že se opravdu někdy význam bez zapojení do kontextu špatně odhaduje. Takže studentka měla pravdu.

  1. rožnout – rozsvítit světlo
  2. morák – krocan
  3. mrml – plivanec, flusanec, chrchel
  4. štrycla – bochník chleba
  5. štangle – horní rám na kole – tyč (svezu tě na štangli) nebo koupím štangli salámu
  6. šťukat – škytat
  7. zhlavec – polštář, podhlavník
  8. rapatý – drsný, hrbolatý, odřené drsné -typicky rapaté ruce
  9. zavazet – zaclánět, vadit ve výhledu
  10. rozglábený – zotvíraný – rozglábené dveře, skříně atd.

Já všechna slova znám, užívám je podle toho, s kým mluvím. Jedině slovo mrml jsem neznala – zřejmě se užívá v jiné oblasti.

Ještě jednou všem děkuji.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: annas

Zajímavá 9Pro koho je otázka zajímavá? kropitko, anonym, Luss, Jahoda, vagra, Dmitrij, flodur, anonym, gagaga před 5033 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
kropitko

Nevím, neznám, nerozumím. Možná kdyby to ještě bylo ve větě,tak mi to dojde,ale takhle.....ani prd. Takže je možné,že si nerozumí,ale na druhou stranu,pár moravanů znám a po chvíli jim rozumím úplně všechno. Když s nimi strávím delší dobu,tak chytnu i jejich přízvuk. To samé se mi stávalo na Slovensku,vrátila jsem se domů z prázdnin a mluvila jsem slovensky.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Luss

schvalne Annas kvuli vasemu „pruzkumu“ nehledam nic na netu, ale odpovidam opravdu podle toho co vim. a moc toho neni: 1) rozsvitit, 2) netusim, 3) netusim, 4) netusim, 5) tyč (myslim), 6) nevim, 7)nevim, 8) nevim, 9) překážet (?), 10) nevim. Takze asi je to mozne, ze si nerozumi :)))) a to mam pul rodiny v Opave a nektere jine vyrazy znam dobre. Naposled ale teta o nekom rikala, ze je pobuchany. Myslela jsem, ze je zraneny, treba, ze mel nehodu. a ono je to, ze je trosku prasteny / na hlavu…

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
anonym

  1. Rozsvítit
  2. Tyčka
  3. Překážet

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
aramah

Skusím 1rozsvítit 4schodek 5 příčka 9 překážet.To ale jen hádám.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Tata

1 – rozsvítit
2 – krocan
3 – brebt,něco si brebtal pod vousy,mrmlá pod vousy
4 – příčka na žebříku
5 – tyč, štangle salámu
6 – ??????
7 – pohlavek
8 – střapatý, rozcuchaný
9 – překážet
10– rozšklebyný

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
dagry

Tak já teda nepíšu nic, ale rozumím všemu, protože to jsou slova, která normálně používáme i my doma.
To tata – skoro nejlepší 🙂

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
standa

Jsem Čech jako poleno, moje manželka je valaška (známe se 14 let) a bydlíme v Čechách… a zde je výsledek manželčiny jazykové ´převýchovy´:

  1. rozsvítit
  2. krocan ?
  3. plivanec ?
  4. ?
  5. tyč
  6. škytat ?
  7. ?
  8. ?
  9. překážet
  10. ?

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
vagra

Zhlavec neznám/to neznamená,že se místně,někde nepoužívá/polštář je spíš zahlavek,nebo slavek.Jinak super otázka,dost jsem se bavil.

před 5033 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Vagro, děkuji. Vy jste mě inspiroval svou včerejší otázkou s písní Skákal pes napsanou v hantecu s nářeční otázkou. Dnes dívka, s níž jsem se potkala.
U nás na Hané se říká zhlavec. Zahlavek je podobné, slavek jsem neslyšela, i když určitá podobnost rovněž je.
Jak jsem se zmiňovala, všechny výrazy jsem znala (kromě jednoho), užívám je, i když ne v rodině.
Je pravda, že jde o moravismy, ale zřejmě i z určité oblasti. Holka (to je také moravské slovo), s níž jsem mluvila, byla strašně nadšená, když mně o svých zážitcích vyprávěla.
Vy mluvíte nářečím?

před 5033 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
vagra

Annas,běžně nemluvím,ale nedělá mi problém nářečím mluvit.Většinou mezi staršími se ještě rozkecáme.
Doma jsme se s dětmi i vnoučaty,snažili mluvit česky.
Nedávno,jsme s tříletou vnučkou obalovali řízky,nedalo mi to a řekl jsem jí,že strouhanka není strouhanka,ale brezla.Slovo se jí tak zalíbilo,že struhanku už jinak nepojmenuje.

před 5033 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Vagro, stejně jako já – běžně nemluvím. Ale nedělá mně problém přejít z češtiny do hanáčtiny. Kolegové se bavili, když telefonoval známý Hanák a já s ním začala „mlovit po hanácke“.

Nezapomenu, když jsem byli jako desetiletí školáci na výletě v Praze. Děti z dědiny – mluvily jsem mezi sebou samozřejmě hanácky. Pražané nás zastavovali a oslovovali: „Děti, vy krásně mluvíte. Odkud jste!“ Dnes už by si nás nikdo nevšiml a ani jadrnou „hanáčtěno“ neobdivoval.
Jo, jo, byla jiná doba.

Zjišťuji, že Vaše slovní zásoba je úplně jiná. Takže opět nové slovo – brezla zní hezky.
Díky.

před 5033 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Vím, že z kontextu by se dal význam slov domyslet. Ale to jsem nechtěla. Dívka zase nepochopila bez kontextu některá česká slova.
Vždycky vznikalo nedorozumění, když jsme si kupovali v Čechách pití. Sifon (teď už se nevyrábí) – sodovka. Sodovka – limonáda.

před 5034 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
kropitko

To si pamatuji z práce,když nám chodili dělníci na oběd. Pak mám ještě tušení,že docházelo k nedorozumění,když si objednávali knedle se zelím,myslím,že je v tom nějak zamotaná kapusta. I když teď si nejsem jistá,jestli nebyli ze Slovenska.

před 5034 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Kapusta je na Slovensku zelí, jinak kapusta je kél.
U nás na Hané je kél – spisovně kapusta. Jinak zelí je zelí.

před 5034 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
BENYTA

Otázku jsem přečetla,až když už tu bylo plno odpovědí,tak jen,že MORÁK,by byl podle mě cikán,slyšela jsem jak říkají DYK MORE.

před 5033 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
dagry

JO Benyto, trefné. Kamarád tak opravdu nazývá cikány.

před 5031 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Benyto, už jste v novém bydlišti? Uváděla jste, že se dnes stěhujete. Vidím, že internet funguje.
Jako vždy, vtipná poznámka.

před 5033 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek