JájsemRaibek

Jak rozumět odpovědi, když po přečtení odkazu dojdu k jinému názoru?

Awe před nedávnem položil dotaz: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-tuhle-situaci-resi-pravni-system
a barbakan odpověděl odkazem http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/trestni_za­kon/cast1h3.as­px
a setapouch mu odpověděl, že občané podléhají českému zákonu i v zahraničí.
Ale v dalším odstavci tr. zákona se říká, že:
Pachateli však nelze uložit trest přísnější, než jaký stanoví zákon státu, na jehož území byl trestný čin spáchán.
Takže:
OK, je to trestné podle našeho zákona, ale nemůže být uložen žádný trest, když v dané zemi je to beztrestné.
Nebo to chápu blbě?

Odpovědi
ratava

No, on ten §20 hovoří o „činu spáchaného v cizině cizím státním příslušníkem nebo osobou bez státní příslušnosti“… ne o občanech ČR…

anonym

„důvěřuj, ale prověřuj“

anonym

Barbakanův odkaz vede na starý trestní zákon, takže tato situace je irelevantní.

Obecně: výrok o vině a výrok o trestu jsou dvě zcela odlišné věci. Lze vyřknout vinu a přitom upustit od potrestání. Důsledkem je, že sice nejdeš sedět, přesto máš záznam v trestním rejstříku.

anonym

Příspěvek smazán administrátorem.

anonym

(incest = sex v rodině).

anonym

Co to sem píšeš za kraviny?
Zase hulíš?

anonym

nemám sestru…

anonym

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Incest

JájsemRaibek

No ratavo, ale tady je psáno něco jiného:
§ 18
Podle zákona České republiky se posuzuje i trestnost činu, který v cizině spáchal občan České republiky nebo osoba bez státní příslušnosti, která má na jejím území povolen trvalý pobyt.

ratava

– můžete mít státní příslušnost a trvalý pobyt v té či jiné zemi, taky nemusíte mít státní příslušnost, ale můžete mít trvalý pobyt v té či jiné zemi a pak taky nemusíte mít vůbec nic. O každé té možnosti hovoří jeden ten paragraf. Nevím, do které skupiny patří Aweho bratr se setrou z otázky, ale podle toho, jak je psána, tak jsou to občané ČR…

ratava

překlep: se sestrou…