Bronzový

Jak rozsvítit vánoční lucerničky (problém s elektrickým obvodem)?

Již mnoho let máme doma staré vánoční lucerničky (viz např. zde: http://img1.hyperinzerce.cz/… ). Jedná se o deset sériově zapojených žárovek 24V/3W s napájením přímo ze sítě bez trafa. Problémy s tím byly už v minulosti, ale vždycky se nám to různým poklepáváním a třesením podařilo rozsvítit. Letos na vánoce už ale ne. Když jsem to podrobil svému laickému zkoumání, seznal jsem, že obvod musí být někde přerušen - buď špatným kontaktem, nebo vadnou žárovkou. Šel jsem tedy světýlko po světýlku se zkoušečkou, až jsem zjistil, že devátá žárovka je prasklá a obvod je v ní tedy přerušen. Při zapojení vidlice do zásuvky jsem měl fázi na spodním kontaktu žárovky, když jsem vidlici otočil, měl jsem fázi na objímce - to jsem považoval za důkaz, že zbytek obvodu je v pořádku. V tom jsem se ještě utvrdil, když jsem do prázdné objímky vložil funkční žárovku z veldejší lucerny a stejný test provedl na vedlejší lucerně. Protože jsem neměl k dispozici náhradní žárovku, rozhodl jsem se inkriminovanou lucerničku ustřihnout a dráty spojit s přesvědčením, že se zbytek žárovek rozsvítí a kvůli nižšímu součtu odporů budou svítit o něco víc. Na obou drátech jsem opět před jejich spojením kontroloval fázi. Bohužel se to ale nerozsvítilo.

Bylo mi to už v té chvíli divné, nicméně říkal jsem si, že v zástrčce snad může být zalitá nějaká součástka, která hlídá celkový odpor obvodu, a když je jiný, než má být, proud do vodičů nepustí (což je ale podle mě kravina). Nicméně lucerničku jsem naletoval zpátky na dráty a obvod byl tím pádem zase kompletní (přitom jsem si dal pozor, abych dráty vrátil správně na objímku a na spodní kontakt a neprohodil je, ale ani to by podle mě nemělo hrát žádnou roli).

Po svátcích jsem koupil náhradní žárovku, vítězoslavně ji umístil do prázdné objímky a zapojil to do zásuvky a co se nestalo - stále to nesvítí. Opět jsem prošel celý obvod se zkoušečkou a všude opět podle zapojení zástrčky byla fáze na objímce i na spodním kontaktu. Všechny žárovky jsem navíc testoval v ruční svítilně.

Může mi prosím někdo tuto záhadu objasnit a poradit mi, jak to zprovoznit? Upřímně jsem z toho dost zoufalý - kdyby u nás doma nefungovala gravitace, nedivil bych se tomu zdaleka tolik, jako tomu, že mi to nesvítí. Díky!

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Obvod je někde částečně přerušen ( nejspíše nalomený vodič) . V tomto místě je velký odpor , velká ztráta napětí a žárovičky se nerozsvítí.
Fázová zkoušečka ale bude svítit !!!! . Závadu lze zjistit a lokalizovat pouze ohmetrem.

Jinak jsou všechny vaše úvahy správné.
Doplňuji:
Závady zřejmě byly dvě. Spálená žárovička a to částečné narušení obvodu.

Další odpovědi:

Stříbrný

Dle popisu jsi postupoval správně. Roněž máš zcela pravdu v tom, že je úplně jedno zda je fáze dole nebo na objímce (ikdyž z bezpečnostních důvodů by měla být na spodním kontaktu, což však nejde zaručit, pokud se vidlice-zástrčka dá otočit).
Popisuješ, že máš vyzkoušené žárovičky, rovněž popisuješ, že máš vyzkoušený celý obvod.
Jednu věc jsi však zřejmě nevyzkoušel. Doporučuji tedy udělat jednu věc. V první řadě při odpojených lucerničkách od sítě! vyšroubovat všechny žárovičky a malým šroubovákem nadzvednout spodní kontakt co to půjde. Poté opět zašroubovat do objímek žárovičky. Stává se, že spodní plíšek-kontakt bývý žárovnkou vtlačen natolik, že chybí elektrické spojení mezi kontaktem a žárovkou.

Stříbrný

Ještě může být velký přechodový odpor na kontaktech... špinavé nebo zoxidované kontakty. pak by mohlo pomoci žárovku po žárovce odšroubovat stříknout tam něco na čištění kontaktů (konkorr?) a 2x-3x žárovku zašroubovat/vyšroubovat.

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Elektronika

Zlatý mosoj 871
Zlatý Bedy 675
Zlatý gecco 427
Zlatý www 412
Zlatý Hlada 393
Zlatý beer 298
Zlatý Michal Kole 292
Zlatý ge0rge 287
Zlatý led 249
Stříbrný cochee 226

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.