Jak rozmluvit 28. měsíční dítě?

Dobrý den,
potřebovala bych radu. Můj syn (28 měsíců) oproti svým vrstevníkům umí jen pár slov
( bum, bác, táta, máma, ham) a zvuky zvířat ve formě citoslovců. Slova zatím vůbec nespojuje a o větách
si mohu nechat jen zdát. Do roka a půl nemluvil vůbec. Když na něj ale mluvím, rozumí všemu. Když chci něco ukázat v knížce,
bez problému vše ukáže. Nerada bych něco zanedbala.

Nejlepší odpověď
Nuk nuk

Buďte bez obav. Řeč se vyvíjí dokonce až do 3 let věku. Do té doby buďte jen velice trpělivá. Hovořte s ním a čtěte mu tak, jako jste to dělala doposud. Až v případě, že by se do tří let nerozmluvil, bych požádala o pomoc logopeda nebo psychologa, předpokládám, že to ale nebude nutné.
Jsou i takové děti, které dlouho nemluví nebo jen minimálně a pak téměř ze dne na den začnou mluvit v celých větách.

Další odpovědi
iva29

Dobrý den,
obecně se říká, že chlapečci začínají mluvit déle než holčičky a věk 28 měsíců je vcelku ještě nízký na to, abyste se nějak stresovala. Může se stát (a pravděpodobně to tak bude), že se vám synek rozmluví den ze dne nebo bude alespoň těch slovíček stále přibývat.
Ale velmi chválím to, že nad tím takto přemýšlíte, že (ne)mluvení nenecháváte být, že, jak říkáte, nechcete nic zanedbat.
Dle mého by bylo vhodné zajít za foniatrem, který synkovi vyšetří sluch. Není to náročné vyšetření, nemusíte se ničeho bát, sama jsem ho se svou dcerkou absolvovala. Budete mít dítě stále u sebe, sestřičky dají synkovi do ouška takové „tužtičky“. Jak to říkaly nám, a na pc dle křivek v grafu poznají, jak to s vaším sluchem vypadá. Věřím, že vše bude dobré, zvlášť, když dítko všemu rozumí.
Pokud by se se slovíčky nadále stav nelepšil, poraďte se se svým pediatrem, který vám dá doporučení na klinického logopeda.
Ať se daří!