Klára K.

Jak rozeznáváte drzost a upřímnost?

Všímám si, že lidi kolem mě musí svoje názory hodně často zaobalovat do názorů ostatních, aby nebyli nějak zle nařknuti. Například (to jen, abyste pochopili, co tím chci říct, nechci se bavit přímo o tomhle, protože se mi to ani nestalo): kreslím si v hodině /všechny povinné úkoly už mám hotové/ a učitel se mě zeptá, proč ho nepoprosím, aby mi zadal nějaké bonusové příklady. Tak mu na jeho otázku odpovím, že mě kreslení víc baví a že si myslím, že si z toho odnesu více než z počítání příkladů /které bych v klidu spočítala, kdybych musela, ale zabralo by mi to nějaký čas, tak ho raději věnuji kreslení/, minimálně tak vytvořím nějaký obrázek, kdežto z nalezení společného jmenovatele nebudu mít nic. A najednou jsem obviněna z drzosti.
Chci říct, že ani tak nezáleží na tom, jestli je můj názor pravdivý nebo ne, ale on mi položil otázku a já na ni pravdivě a slušně odpověděla to, co si myslím, tak proč je moje upřímnost trestána?

Jejda ale vždyť tam píšu, že to není pravda, je to jen příklad 🙂
Asi o tom opravdu nic nevím, a proto se ptám, abych se poučila.

Nejlepší odpověď
anonym

Domnívám se,že ve vašem případě nejde o úpřímnost,ale o troufalost vůči autoritě a to myslím,že bohatě stačí?!
Doplňuji:
Sebevědomí nadevše,ale pokuďmožno zdravé.

Další odpovědi
annas

Je pravda, že hodně lidí si plete upřimnost s drzostí a ještě jsou na sebe hrdí, jak to někomu vytmavili. Myslím, že je vždy nutná jistá dávka taktu, rovněž záleží na intonaci. Drzý nebývá skoupý na slovo, ale často postrádá myšlenky.

Měla byste si uvědomit, že nejen žádoucí, ale i prospěšné je dodržovat pokyny učitele, tedy daná pravidla. Je důležité naučit se žít v určitém kolektivu, respektovat učitele ii brát ohled na spolužáky. Je správné vyslovit svůj názor, ale ve správný okamžik, vhodnou formou, požádat o dovolení. Jsem přece ve třídě podřízená…

Sice nešťastné kdyby – kdyby si každý žák dělal v hodině co ho baví … vznikl by chaos …

Ve třídě je vedoucím učitel, který rozhoduje, co se bude dělat. On totiž nejen vyučuje, ale i vychovává, má odpovědnost za to, co se děje v hodině.

Doplňuji:
Nebo se řídíte starým rčením,, že „drzé čelo je lepší než poplužní dvůr.?“

Pokud nevíte, co znamená, podívejte se do odkazu.

http://www.ptej­teseknihovny.cz/do­tazy/popluzni-dvur

mosoj

Příště řekni kantorovi přímo, že ho chceš učit.
Jinak to není o pravdivosti, ale o tom jak rozeznat co je drzost a co ne.
To ty ale absolutně nechápeš. Rraději se ještě chvilku uč a nepoučuj.

Löwe

Problém je v tom, že ty si v hodině nemáš co malovat. To by potom každý mohl říct, že mu přinese větší užitek poslouchání hudby než dávání pozor v hodině češtiny.

Ostatně si to asi už řekli, jelikož když se podívám na ty pravopisné chyby všude kolem.

Kdybys seděla v klidu a nijak na sebe neupozorňovala, učitel by si tě ani nevšiml a máš pokoj. Existují prostě nějaká pravidla, která se musí dodržovat a přes to vlak nejede.

A na závěr ti dám taky takový příklad. Představ si, že by technik, který kontroluje provoz jaderné elektrárny řekl, že je vše v pořádku a tak si může odjet na oběd. To bychom tu asi moc dlouho nepobyli.

da ny

Píšeš, že uvádíš možný příklad… chápu, ale v tom případě je „nešťastně“ vybrán.
Kreslení v hodině matematiky je troufalé, odpověď kantorovi velmi nejapná až drzá ;).

pusinka50

Nemáš si co kreslit v hodině matematiky. V hodině se má dělat to, o čem hodina je. Tvá odpověď byla opravdu drzá, neb učitel je autorita, kterou musíš poslouchat.

Dochy

Drzost v daném případě je ta, že svou upřímností schazujete učitelovu nabídku smíru. Jeho povinost není nabízet vám nadstandardní péči, vaše povinnost je věnovat výkladu pozornost. Vy porušujete svou povinnost, on nad rámec své vám nabízí řešení, vy to zazdíte.

Je fakt, že udržet „zdání“ pozornosti je problém, pokud jste s látkou dále než zbytek třídy a „ojebávat“ školu je a byl tak trochu národní sport, takže ani já se svými zkušenostmi nemohu s čistým svědomím nepozornost při vyučování příliš odsuzovat 😉 Jen vysvětluji z jakého důvodu dané konání může učitel považovat za drzost…

anonym

To,že máte povinnosti hotové je sice moc hezký,ale to neznamená,že můžete kazit normy svojí uvolněnou morálkou,protože jste kde?Ve škole.