Avatar uživatele
klob1

Jak rozeznám vodovodní trubku – ocelovou (železnou) od olověné?

Mám nějakou starší trubku, chci ji ještě použít na prodloužení vody v prádelně, použítí sprchování a napojení pračky. A nepotřebuji kvůli dvou kouskům kupovat nové, když tu trubky stále leží. Jenže mě napadlo, jestli třeba není olověná? A jak po příkladu rozeznám jaká to je vlastně trubka z těch dvou materiálů. Dá se to nějak laicky rozeznát? Má to nějaké rozdíly viditelné pro laika? Sice si myslím, že by měla být železná(ocelo­vá),ale také nemusí to tak být, když existovali i ty Olověné. No, ať koukám po netu, jak koukám, chytrost rozdílu nenacházím, proto děkuji za pomoc a rady.

Upravil/a: klob1

Zajímavá 0 před 2679 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
tforro

Magnetem.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Drap

Ano, dá se to lehce rozeznat. Olovo je měkké. Do olověné trubky uděláš vryp i obyčejným nožem.. Pokud prodloužení nebudeš dělat sama , ale řemeslník, nech to na něm. Dnes se většinou používají trubky plastové. Jsou levné, lehké, s dlouhou životností a práce s nimi je jednodušší a rychlejší.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
brillant

Jak píše Drap, nebo použij magnet. Olovo je nemagnetické (magnet se nepřitáhne) a k ocelové trubce se magnet přitáhne.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Lamalam

Olověná bude hodně těžká, měkká a nemagnetická.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
louskáček

Co se týče identifikace materiálu,do železné trubky když cinknete něčím kovovým (pokud není zrezlá) zazvoní,olověná je měkká a pohltí náraz.K účelu použití,obávám se že bez řemeslníka který vám na potrubí udělá závity se stejně neobejdete a časově(cenově)vyjde lépe použít plast,který vydrží i déle a nebude barvit prádlo železem které se uvolňuje ze spojů.Pokud by jste to chtěla na pití přikláněl bych se k ocelové.Jsem z generace která zažila přechod z oceli na plast a po pravdě jsem si musel na tu chuť plastu nelibě zvykat.(Je to podobný rozdíl jako když se napijete čerstvé vody a nebo převařené po vychladnutí )Nebál bych se ani olověné neboť měli na vnitřní stěně stejně cínový povlak.(Éčka se mi zdají méně přirozené)

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
mzm

Olověná trubka jde ohnout přes koleno. Ocelová ne. Do olova se neřezal závit, pájelo se to.
Pokud je v trubce závit, je to železo.

Na přechody železo, plast je spousta vychytávek, nebál bych se toho. Dokonce si myslím, že pořídit vybavení na plastové trubky (tzn nějaý nůž + svářečka na trubky) bude levnější jak závitník na trubky ocelové.

před 2678 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
klob1

Děkuji všem, závity si vyřežu v tom nemám problém a plácat to s plastem dohromady také nepotřebuji, když potřebuji jen kousíček dál mít vývod cca 3cm. Vsuvka mně to právě vychází ny těsnésno s obkladačkou, takže pak nelze dopojit připojení pračky, kohout. No a to myslím, že jen ten plasatový přechod by zabral velmi více místa, aještě pak znovu přecházet na kov. Myslím, že by to nebylo správné řešení. A mám právě trubky ve sklepě. No a pak hledat rádoby řemeslníka, by bylo jako nosit dříví do lesa. A ještě něbudu dělat rekonstrukci baráku, jenom kvůli kousíčku připojení baterie a kohotku na pračku. Důležitá je jen pro mě informace ohledně těch trubek. Jinak tedy je skutečně železná, podle toho všeho. Děkuji.

před 2679 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek