klob1

Jak rozeznám vodovodní trubku – ocelovou (železnou) od olověné?

Mám nějakou starší trubku, chci ji ještě použít na prodloužení vody v prádelně, použítí sprchování a napojení pračky. A nepotřebuji kvůli dvou kouskům kupovat nové, když tu trubky stále leží. Jenže mě napadlo, jestli třeba není olověná? A jak po příkladu rozeznám jaká to je vlastně trubka z těch dvou materiálů. Dá se to nějak laicky rozeznát? Má to nějaké rozdíly viditelné pro laika? Sice si myslím, že by měla být železná(ocelo­vá),ale také nemusí to tak být, když existovali i ty Olověné. No, ať koukám po netu, jak koukám, chytrost rozdílu nenacházím, proto děkuji za pomoc a rady.

Nejlepší odpověď
tforro

Magnetem.

Další odpovědi
Drap

Ano, dá se to lehce rozeznat. Olovo je měkké. Do olověné trubky uděláš vryp i obyčejným nožem.. Pokud prodloužení nebudeš dělat sama , ale řemeslník, nech to na něm. Dnes se většinou používají trubky plastové. Jsou levné, lehké, s dlouhou životností a práce s nimi je jednodušší a rychlejší.

brillant

Jak píše Drap, nebo použij magnet. Olovo je nemagnetické (magnet se nepřitáhne) a k ocelové trubce se magnet přitáhne.

Lamalam

Olověná bude hodně těžká, měkká a nemagnetická.

louskáček

Co se týče identifikace materiálu,do železné trubky když cinknete něčím kovovým (pokud není zrezlá) zazvoní,olověná je měkká a pohltí náraz.K účelu použití,obávám se že bez řemeslníka který vám na potrubí udělá závity se stejně neobejdete a časově(cenově)vyjde lépe použít plast,který vydrží i déle a nebude barvit prádlo železem které se uvolňuje ze spojů.Pokud by jste to chtěla na pití přikláněl bych se k ocelové.Jsem z generace která zažila přechod z oceli na plast a po pravdě jsem si musel na tu chuť plastu nelibě zvykat.(Je to podobný rozdíl jako když se napijete čerstvé vody a nebo převařené po vychladnutí )Nebál bych se ani olověné neboť měli na vnitřní stěně stejně cínový povlak.(Éčka se mi zdají méně přirozené)

mzm

Olověná trubka jde ohnout přes koleno. Ocelová ne. Do olova se neřezal závit, pájelo se to.
Pokud je v trubce závit, je to železo.

Na přechody železo, plast je spousta vychytávek, nebál bych se toho. Dokonce si myslím, že pořídit vybavení na plastové trubky (tzn nějaý nůž + svářečka na trubky) bude levnější jak závitník na trubky ocelové.

klob1

Děkuji všem, závity si vyřežu v tom nemám problém a plácat to s plastem dohromady také nepotřebuji, když potřebuji jen kousíček dál mít vývod cca 3cm. Vsuvka mně to právě vychází ny těsnésno s obkladačkou, takže pak nelze dopojit připojení pračky, kohout. No a to myslím, že jen ten plasatový přechod by zabral velmi více místa, aještě pak znovu přecházet na kov. Myslím, že by to nebylo správné řešení. A mám právě trubky ve sklepě. No a pak hledat rádoby řemeslníka, by bylo jako nosit dříví do lesa. A ještě něbudu dělat rekonstrukci baráku, jenom kvůli kousíčku připojení baterie a kohotku na pračku. Důležitá je jen pro mě informace ohledně těch trubek. Jinak tedy je skutečně železná, podle toho všeho. Děkuji.