steipavka

Jak řešit vytápění domu?ůsporně a bez velkého kopání.Stávající topení zachováme,ale jen jako rezervní.

Opravujeme dům,kde je bydlení v 1.patře a v přízemí topení na TP.Plyn není do domu zaveden.Jak řešit jednoduše a ůsporně?Zavést plyn nebo nějaké el.topení.Poraďte z vlastní zkušenosti.Díky

Odpovědi
cukrar

steipavko, nejdříve si musíte určit, zdali pořídíte levně spotřebiče a bude drahý provoz, nebo vložíte více do topení a provoz bude levnější.
Dovézt plyn, to znamená odkud? metr, nebo kilometr?
Nejdražší jevytápění elektrikou, ale je to pohodlí. Když si pořídíte kotel na pevná paliva, tak podle třídy kvality bude i spotřeba a obsluha (ne)náročná.
Na stanovení druhu topení je potřeba mnoho informací.
Modní je dávat si kotelnu do obýváku (krb s vložkou) a koukat se večer do plamenu v krbu. Já se raději dívám na jiné věci.

Stingo

dobrá věc jsou krbová kamna na dřevo a uhlí. Když se rozfajrujou, tak za chvíli vytopí několik místností.

Drap

Vytápění plynem i elektrikou je proti klasickému topení velmi pohodné , ale o něco dražší. Ideálním vytápěním pro dnešní dobu je použít solární panely eventuelně kombinované s tepelným čerpadlem. Pokud se podaří osadit dostatečně velkou plochu solárními panely, to znamená vyrobit více elektřiny než spotřebuji, je celoroční topení, ohřev vody a vaření zcela zdarma. Problémem je větší počáteční investice.