hana1

Jak řeší Obč.zák. situaci,když přítel se kterým žiji ve spol.dom.zemře a je vlastníkem této domácnosti.Trv­.bydl.tu nemám

Jakým způsobem se dá tato situace ošetřit a co na toto říká nový Obč. zákoník. děkuji. Žiji s přítelem ve společné domácnosti, kterou jsme společně rekonstruovali, však trvalé bydliště mám jinde.Co nastane v případě jeho úmrtí. Vztahy s jeho dětmi nejsou ideální a já bych nerada skončila pod mostem.
Doplňuji:
Závěť je řešení, já slyšela, že pakliže spolu žijeme déle jak rok, tak automaticky dle nového OZ je považován tento vztah i následné vyrovnání jako u manželů. Ptám se proto, že kolem nás umírá nějak moc kamarádů :(

Nejlepší odpověď
anonym

Vřele doporučuju, aby přítel sepsal závěť (případně abyste sepsali závěti ´vzájemně´ oba) – zejména, pokud jsou v rodině nějaké rozpory, není radno spoléhat na zákoník – podle nového OZ (od 1.1.2014) má zůstavitel výrazně lepší možnosti definovat znění testamentu podle svých skutečných přání.
A každopádně doporučuju závěť (resp. její podepsání) ověřit notářem – v případě „ne zrovna ideálních vztahů“ v rodině tím lze předejít nepříjemným sporům.
Doplňuji:
Spolužití, pakliže trvá nejméně rok, dává i partnerovi/ce zemřelé/ho jistá práva – ale nejsou totožná, jako jsou práva manžela/ky. V případě úmrtí jednoho z partnerů ´spolužití´ se druhý stává dědicem, ale až ve druhé skupině (děti či případná manželka mají vždy přednost).
Proto – jko prevenci proti pozdějším dohadům a sporům, doporučuju si majetkové záležitosti uspořádat ´předem´, písemnou formou.
😉

Další odpovědi
zjentek

pokud jsou dědicové, přijdou ..a ty budeš moci doložit účty, které by jasně prokazovali tvé osobní investice do těchto rekonstrukcí. Díky nich se budeš domáhat svého majetku. Důležitou roli tam sehraje druh, typ vašeho vztahu a životní doba, po kterou ten vztah v dané nemovitosti trvat.
Nechávat tě žít v bydlení, kde nemáš bydliště, nikdo nemusí, ani podle nového zákoníku :o
Doplňuji:
závěť: viz mowla ,)

Reezo

Jestli není závěť a jestli nejste v manželském vztahu, tak nemáte nárok na nic. Jelikož se vám bude všechno těžce dokazovat… Možná na nějaké malé odškodné nárok mít budete, aby jste se rychle vypakovala. Vše nejspíš zdědí děti nebo jiný rodinný příslušník. Případně tak určí poslední vůle toho člověka. Vždy se spíš bude koukat na tu rodinu, kterou měl ten člověk.
Doplňuji:
Jestli nemáte dobré vztahy s dětma, tak nějaký pokus o svatbu nebo něco jiného můžou vnímat dost negativně až nepřátelsky. Může se vyvýjet nenávist, která bude mezi vámi a dětmi se neustále stupňovat a někde se to začne odrážet. Otázka je jaký postoj k tomu má váš partner? Třeba v tom bude něco hlubšího o čem nevíte.

marci1

Nejlepším řešením je svatba a přihlášení trvalého bydliště na úřadu. Poté bych řešila závěť.

magorvkleci

Ještě podotýkám, že trvalé bydliště nezakládá nikomu žádná práva ani závazky, takže mít nebo nemít tam trvalé bydliště je – když zřejmě není nájemní smlouva – pro soud nanejvýš důkaz toho, že majitel souhlasil s tím, abys u něj bydlela, takže se u něj může nacházet tvůj majetek.